Протеклог викенда на “Породичном корзоу” поред Бегеја у Перлезу, под покровитељством Министарства за бригу о породици и демографију и Града Зрењанина, у циљу промоције породице као стуба друштва, одржана је манифестација „Дани породице“. Први пут на овој манифестацији, која се одржава од 2021. године, учешће је узео и град Крагујевац чије су мере популационе политике представили др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту, др Василије Антић, директор Дома здравља и виша сестра Љиљана Диздаревић, у име Центра за превенцију.

Велико је задовољство што је Крагујевац ове године заједно са другим градовима и општинама учествовао на манифестацији која промовише породичне вредности које и сам негује и за које се различитим мерама у области популационе политике, социјалне и здравствене заштите залаже, рекла је др Дамњановић.

За подстицај рађања, подсетила је на финанансирање вантелесне оплодње. Ово је мера са којом се започело још 2016. године, а у жељи да се старосна граница подигне на 49 година, Град са 250.000 динара тренутно финансира два покушаја жена старости од 45 до 47 година. У области дечије заштите град Крагујевац обезбеђује једнократна давања за незапослене и запослене породиље, дечији додатак, бесплатан боравак за треће дете у вртићу, суфинансирање боравка деце у приватним вртићима у којима тренутно по том основу борави око 2700 деце, а у намери да деци на сеоском подручју омогући услове као што их имају и деца у граду, формирано је шест вртићких група. Град обезбеђује и бесплатан превоз за све основце, средњошколце и старије од 65 година, бесплатне уџбенике за све прваке, а за предшколце и прваке ромске националности школски прибор и ранчеве. Као најважнију меру пронаталитне политике, Дамњановић је навела очување репродуктивног здравља жена и младих које се остварује у оквиру Дома здравља на примарном нивоу здравствене заштите кроз рад саветовалишта за младе, брак и породицу и психофизичку припрему трудница за порођаје.

Ове године је Министарство за бригу о породици и демографију подржало пројекат који омогућава набавку медицинске опреме и то ултразвука, ЦТГ апарата, колпоскопа и три микроскопа за централну цитолошку лабораторију за скрининг на карцином грлића материца за све жене у шумадијском и поморавском округу. Мере пронаталитетне политике Града, Дамњановић је приликом обиласка штандова, представила потпредседнику Владе РС, Милошу Вучевићу и министаркама Дарији Кисић Тепавчевић и Даници Грујичић изразивши наду да ће Крагујевац и следеће године бити учесник манифестације која окупља породицу, негујући њен дух, традицију и будућност.