У Крагујевцу  је одржано четврто по реду саветовање „Сеоски водовод“ са темом решавање проблема водоснабдевања села и каналисање воде ван градских средина а у организацији удружења „Одрживи развој сеоских водовода из Краљева (СВОД)“. Саветовању које је окупило представнике државних, научних, здравствених институција, локалних самоуправа, стручњака из области вода и екологије, присуствовали су помоћница министра за јавна улагања РС, Сандра Недељковић, члан Градског већа за равномерни и одрживи развој села и града, Дамјан Срејић и председник Удружења грађана „Одрживи развој сеоских водовода-СВОД“, дипл.инж.грађевине, Зоран Димитријевић.

Водоснабдевање је искључиво надлежност локалне самоуправе. Недостатак воде за пиће један је од глобалних ризика данашњице пошто нам климатске промене доносе и тај проблем. Прошле године су нам се наизменично дешавале поплаве и сушни периоди и тиме су девастирале више од стотину сеоских водовода у Републици Србији. Трудимо се да кроз обнову и капитална улагања помогнемо локалним самоуправама, рекла је помоћница министра за јавна улагања, Сандра Недељковић.

Од данашњег скупа очекујемо предлоге законских решења која ће бити упућена надлежним министарствима а по којима бисмо могли да решавамо проблеме у овој области. Што се тиче водоснабдевања сеоских подручја, Град је издвојио значајна средства за прикључке али нажалост имамо значајан број нелегално изграђених водовода и то је један од проблема које успешно решавамо. Ситуација у крагујевачким селима је проблематична јер је иза нас кишна година због чега су подземне воде прилично високе, рекао је Дамјан Срејић, члан Градског већа за равномерни и одрживи развој села и града.

Циљ је да се помогне људима на селу око решавања питања водоснабдевања, да се укаже на постојеће стање али и будуће предлоге решавања проблема. Највећи проблем је законска регулатива али и недовољна средства намењена за сеоске водоводе, напоменуо је председник УГ „Одрживи развој сеоских водовода-СВОД“, дипл.инж.грађевине, Зоран Димитријевић.