Потписивањем Споразума о сарадњи Екуменске хуманитарне организације са седам јединица локалних самоуправа - Беочином, Ковином, Великом Планом, градским општинама Звездара и Вождовац и градовима Нишом и Крагујевцом, почео је пројекат „Социјална инклузија за достојанствен живот Рома и других осетљивих особа у Републици Србији 2023-2026“.

Потписивању документа о спровођењу пројекта присуствовао је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, директорка ЕХО Нови Сад Анна Бртка Валент са сарадницима а у име града, потписнике Споразуме и госте, поздравио је градоначелник Крагујевца Никола Дашић. Градоначелник Дашић је честитао на посвећеном раду, постигнутим резултатима и свему до сада учињеном за друштвене заједнице, а нарочито друштвено осетљиве групе на територији Републике и града Крагујевца.

Без сарадње са локалним самоуправама и активности локалних заједница, стратегија за социјалну инклузију Рома у периоду 2022. до 2030. године као најважнији документ Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Владе РС, којим се стварају претпоставке да се равноправност и интеграција припадника ромских али и других осетљивих заједница учине потпуним, не би била могућа, казао је министар Томислав Жигманов. Град Крагујевац је један од лидера када су у питању локалне политике за интеграцију, инклузију припадника ромске заједнице јер је изузетно успешно развио институционални оквир и мере, програме активности и прави је пример који треба пресликати на остале локалне заједнице. Тиме би још једном потврдио своју лидерску позицију, казао је министар Жигманов а Министарство такве резултате изузетно цени и пружа подршку кроз признања и дисеминацију пракси које су у Крагујевцу развијене захваљујући слуху градоначелника Николе Дашића и ресорне већнице Гордане Дамњановић.

Пројекат ''Социјална инклузија за достојанствен живот Рома и других осетљивих особа у Србији од 2023. до 2026.'' за Град Крагујевац представља наставак сарадње, каже др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. О досадашњој сарадњи са Екуменском хуманитарном организацијом, др Дамњановић је истакла реализоване пројекте у превенцији дискриминације и циганизма, областима образовања и становања.

Уз подршку ЕХО, град Крагујевац је реализовао четири пројекта у основном и средњем образовању. Одличну сарадњу имали смо и у области едукације за бесплатну правну помоћ нашег одељења и захваљујући томе реализовали део Локалног акционог плана, рекла је др Дамњановић и најавила да нов пројектни циклус креће малим пројектима, грантовима усмереним на интеркултуралност у основним и средњим школама за педагошке асистенте. У областима становања и превенције циганизма Град Крагујевац је један од првих градова који је усвојио антидискриминациони кодекс. У завршној фази очекујемо подршку Екуменске хуманитарне организације за аплицирање код ИПА фондова за становање уз подршку, закључила је др Дамњановић.

Град Крагујевац је дугогодишњи партнер ЕХО на различим пројектима а потписивањем Споразума о партнерству са седам локалних самоуправа, почињемо пројекат Социјална инкузија за достојанствен живот Рома и других осетљивих особа у Србији који ће трајати до 31. децембра 2026. године, казала је Слађана Јовановић, пројектни координатор Екуменске хуманитарне организације. Све наше пројектне активности из области дискриминације, образовања и стамбене подршке радићемо на територији седам локалних самоуправа, потписница споразума. Када је реч о стамбеној подршци односно озакоњењу стамбених објеката биће укључено 270 породица, казала је координаторка ЕХО а са партнерским локалним самоуправама аплицираћемо код других фондова за пројекте станоградње или унапређење стамбених услова.

Пројекат „Социјална инклузија за достојанствен живот Рома и других осетљивих група у Републици Србији 2023-2026“ који Екуменска хуманитарна организација спроводи са изабраним јединицама локалних самоуправа, подржан је од стране швајцарске организације ХЕКС/ЕПЕР.