Поводом обележавања више од 20 година Немачко-српске развојне сарадње у Србији у суботу, 16. септембра, од 16 до 20 часова, биће организована прослава јубилеја у Великом парку у Крагујевцу. Овај јединствени догађај, у организацији Амбасаде Савезне Републике Немачке, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (ГИЗ) GmbH и Немачке развојне банке (KfW), уз подршку Града Крагујевца, отворен је за све посетиоце који ће кроз иновативни, едукативни и културно-забавни програм имати прилику да се упознају са кључним достигнућима, пројектима и позитивним утицајем Немачко-српске развојне сарадње на различите аспекте живота у Крагујевцу и у Србији. Крагујевац је одабран као место обележавања јубилеја јер се у овом граду реализује значајан број пројеката које Немачко-српска развојна сарадња, у сарадњи са партнерима, спроводи широм Србије.

На нашу велику срећу амбасада Немачке, немачко друштво за међународну сарадњу (ГИЗ) и Немачка развојна банка KfW одабрали су Крагујевац за град у коме ће прославити 20 године успешне сарадње Немачке и Србије, захваљјући којој су се наши градови и општине развијали а посебно у областима енергетске ефикасности, запошљавања, образовања. Крагујевац је један од тих градова и зато их сматрамо драгим пријатељима, рекла је Ана Петровић, помоћница градоначелника за културу и информисање и позвала све Крагујевчане да у суботу 16. септембра од 16.00 до 20.00 сати дођу у Велики парк, где их очекује развнорстан програм, познати немачки специјалитети и поклони за све узрасте и генерације.

На почетку званичног дела програма биће приказана презентација успешних пројектних прича реализованих у Крагујевцу, под називом „Млади младима“, након чега ће уследити наступ полазника школе балета „Аплауз“ и наступ ученика Музичке школе „Др Милоје Милојевић“. Присутнима ће се потом свечано обратити Њена екселенција, амбасадорка Савезне Републике Немачке у Србији госпођа Анке Конрад, као и министарка за европске интеграције у Влади Републике Србије Тања Мишчевић и градоначелник Града Крагујевца Никола Дашић. У другом делу програма на централној бини плесне тачке извешће чланови Клуба културе „Атриум“ и културно-уметничког друштва „Абрашевић“, а затим ће публика уживати у познатим музичким нумерама у извођењу Трио Поп Арт бенда. Крај званичног дела програма резервисан је за забаву и опуштање, уз популарне диско и поп хитове које ће пуштати DJ Lucky.

Поред званичног дела програма, биће организован и богат пратећи програм за посетиоце различитих узраста и интересовања. На штандовима посебно креираним за ову прилику свој рад ће представити Министарство за европске интеграције, потом Град Крагујевац као домаћин манифестације, укључујући и Градску туристичку организацију Крагујевац, док ће Немачко-српска развојна сарадња представити пројектне активности реализоване у овом региону Србије. У оквиру Еко-кутка биће изложени звоно за рециклажу, модеран рецикломат и бицикл који производи електричну енергију. На тему одрживости биће уприличена изложба радова ученика Средње стручне школе Крагујевац која блиско сарађује са једним од пројеката Немачко-српске развојне сарадње који се бави унапређењем образовања у Србији. За најмлађе ће бити организован Дечји

кутак са аниматорима који ће најмлађе водити кроз разне занимљиве активности, као што су цртање и бојење мотива на тему очувања животне средине и изградња хотела за инсекте, који ће након завршетка манифестације бити инсталиран у Великом парку у Крагујевцу. Присутни ће бити у прилици да у Food цорнеру испробају немачке кулинарске специјалитете, попут чувених немачких кобасица, уз пиво. У Бизнис кутку биће представљене немачке компаније које послују у Крагујевцу и Шумадијском управном округу, међу којима су Meggle, Henkel, ProCredit Banka, Siemens Mobility и Сунце Маринковић. Ове компаније, уз Метро Cash&Carry и Lidl обезбедиле су и бројне поклоне за посетиоце, као што су грицкалице, слаткиши и сокови, пакетићи са бојанкама за цртање, дрвеним бојицама и дечјим шампонима за најмлађе и друге. Као посебна занимљивост током манифестације издваја се – томбола.

Сви посетиоци моћи ће да учествују у игри и да освоје један од 10 бицикала које је специјално за ту прилику донирала ProCredit Банка. У оквиру Бизнис кутка биће изложен и соларни панел, како би Крагујевчани могли ближе да се упознају са овим модерним извором енергије. Посетиоци ће такође бити у прилици да се сликају са занимљивим реквизитима у Фото-кутку и да понесу фотографију као успомену са овог догађаја.