У здању Старе скупштине, у присуству представника града и установа културе, стручне јавности  и грађана, промовисана је монографија ’’Кнез Михаило кроз уметност и архив’’ аутора Сање Живковић мастер филолога и Предрага Илића, мастер историчара у издању Историјског архива Шумадије настала у оквиру обележавања Дана кнеза Михаила у Крагујевцу.

Захваљујући се на иницијативи Народног музеја Шумадије да 2023. година буде проглашена Годином јубилеја 200 година од рођења кнеза Михаила, српског владара рођеног у Крагујевцу, председник Скупштине града Мирослав Петрашиновић је истакао да је то само један од начина да се династија Обреновић прикаже као династија која је успоставила темеље српске државе, ослободила Србију и као држава добила међународно признато право на суверенитет и територијални интегритет а под чијом владавином је постала краљевина као и да су сви владари из династије дали свој допринос томе,  а нарочито Михаило Обреновић.

Због свега што је учинио за Србију, кнез Михаило и династија Обреновић, због неизбрисивог трага у културном, образованом и историјском смислу и стварању наше државе, Крагујевац је дужан да их се сећа и да их са поносом слави, поручио је председник Петрашиновић. Монографијом „Кнез Михаило кроз уметност и архив“ коју представљамо, историјска документа  вредна за науку, културу, образовање, биће доступна јавности.

Монографска публикација „Кнез Михаило кроз уметност и архив“ аутора Сање Живковић и Предрага Илића садржи два дела. Први осветљава кнеза као покровитеља уметности, ствараоца и инспирацију за настанак бројних прозних, поетских и драмских дела.

Истраживање за израду монографије је било дуготрајно али инспиративно јер смо у изворима библиотека Матице српске, Народне библиотеке Србије и Народне библиотеке Вук Караџић, долазили до изузетно занимљивих података у делу којим сам се бавила, каже Сања Живковић, једна од аутора, а то је кнез Михаило као покровитељ уметности с освртом на институције културе за чије оснивање је заслужан, пре свега Народног позоришта у Београду и институционализовања јавне библиотеке у Крагујевцу, на реформе које је спроводио и покровитељство које је имао подржавајући уметнике и виђеније људе ондашње Србије. Један део рада односи се на кнеза Михаила као књижевног ствараоца, казала је Живковић.

Други део монграфије Кнез Михаило кроз историју и архив, читаоцима и јавности приказује оригинална документа, кнежеве преписке са објашњењима, а који су део архивске грађе Историјског архива Шумадије.

Историјски архив Шумадије је почетком шездесетих година откупио документа везана за династију Обреновић и Карађорђевић и многе значајне политичке личности. Поводом два века од рођења кнеза Михаила Обреновића, та документа смо приредили за научну и стручну јавност, објашњава Предраг Илић, аутор другог дела монографије. Монографија садржи 33 писма од којих је пет из периода прве владавине 1839. до 1842. године, а остали су после повратка у Србију 1852. до 1868. године. Три документа су преписка са оцем Милошем док је био у Бечу а остала су преписка са војним, политичким, верским и другим личностима које су се обраћале кнезу Михаилу, каже Предраг Илић.

Поред аутора, на промоцији је говорио др Радомир Поповић, научни саветник у Историјском институту Београд, рецезент монографске публикације који је оценио да ће књига остати вредан допринос јубилеју. Србија а посебно Град Крагујевац на један достојанствен и достојан начин обележава два века од рођења кнеза Михаила и одужује се једном од најзначајнијих владара XIX века.

У уметничком делу програма наступили су оперски уметници Милош и Александар Радовић.