Полагањем венаца крај споменика Палим Шумадинцима у Шумарицама Удружења потомака ратника Србије 1912-1920. „Војвода Радомир Путник“ обележило је 15. септембар Дан пробоја Солунског фронта. У име града Крагујевца, венац је положио саветник градоначелника Горан Лекић.

Данашњи дан, 15. септембар један од најсветијих дана у српској ратничкој историји. У знак сећања на погинуле, одали смо пошту храбрим српским Солунцима и тиме шаљемо поруку јавности да се овакви дани морају обележавати и памтити, казао је Лекић.

Ово је велики српски празник када се треба сећати свих палих бораца рекао је Милан Вујичић, председник Удружења. Тачан број погинулих се не зна, али се зна да је током борбе нестала једна цела армија. Директних потомака ратника ретко да има али долазе унуци и праунуци. Не смемо да заборавимо херојска дела војника јер нас подсећају на важност очувања историје а сећањем на њихова дела може се изградити боља будућност, поручио је Вујичић.

У Првом светском рату Солунски фронт је настао као покушај савезника да у јесен 1915. године помогну Србији против здруженог напада Немачке, Аустроугарске и Бугарске. Упркос јаким офанзивама, 14. септембра 1918. године Солунски фронт је остао стабилан, што је резултирало капитулацијом Бугарске и ослобађањем Србије.