Друштво за борбу против шећерне болести Крагујевац уз подршку Дома здравља и Института за јавно здравље покренуло је пројекат „Отвори плави круг“ и у нашем граду. Реч је о пројекту посвећеном превенцији и сузбијању дијабетеса и гојазности у Србији, првенствено у урбаним срединама, који је започет пре три године у Београду, а затим проширен на Чачак, Ниш и Суботицу.

У Крагујевцу ће у оквиру овог пројекта бити организована бесплатна школа нордијског ходања уз помоћ донације компаније Ново Нордиск. Почетак пројекта озваничен је у спортском центру Искра, где је у име Града Крагујевца присуствовала чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту, др Гордана Дамњановић.

Град Крагујевац има срећу што у њему постоји Друштво за борбу против дијабетеса, невладина организација која је од самог почетка пријатељ наше локалне самоуправе и сарадник једног од првих домова здравља у земљи, Дома здравља Крагујевац, лидера по питању капитационе оцене и превентиве, оценила је Дамњановић. Када се томе придружи подршка Института за јавно здравље и Ново Нордиска, десе се овакве иновативне промотивне акције које су однедавно кренуле у нашој земљи, а којој се, казала је она, наш град сада прикључује. Све то би требало да допринесе подршци логоа Дома здравља Крагујевац – Превентива пре свега, као и нашој локалној самоуправи која у области јавног здравља акценат ставља на унапређење превентивних здравствених услуга. Уз подршку Дома здравља и свих професионалаца очекујемо да резултати које треба да добијемо за два месеца покажу напредак у превенцији дијабетеса као пошасти која узима маха, поручила је Дамњановић, али и подсетила да није само нордијско ходање начин превенције дијабетесе, већ и фактор стреса, континуирана примена терапије, физичка активност и правилна исхрана.

Физичка активност било које врсте смањује број компликација код оболелих од шећерне болести, спречава да се она појави код оних који су у ризику од обољења, а здравим људима помаже у очувању здравља, казао је Василије Атић, директор Дома здравља. Овде смо да подржимо Друштво за борбу против шећерне болести које је организатор школе нордијског ходања јер ово удружење брине о 10.000 Крагујевчана оболелих од дијабетеса. Вероватно је још толико оних који су у неком стадијуму предијабетеса. Овај вид физичке активности ће пружити прилику одређеном броју Крагујевчана да науче популарну методу ходања, а посебан значај ће имати за пацијенте који болују од шећерне болести, поручио је Антић.

Председник Друштва за борбу против шећерне болести, Борко Маринковић, навео је да су ранија имплементирања нордијског ходања кроз пројекат „Отвори плави круг“ показала позитивна искуства. У сарадњи са нашим Друштвом пројекат се сада преноси у Крагујевац. Корисници ће током двомесечних шетњи бити у прилици да се друже и троше своје калорије, најавио је Маринковић и изразио очекивање да ће на тај начин унапредити своје здравствено стање.