Крагујевачка публика вечeрас има прилику да у хали Шумадија сајма погледа свечану пројекцију филма Што се боре мисли моје која се у организацији Дома омладине, а под покровитељвом Града Крагујевца, приказује поводом обележавања два века од рођења кнеза Михаила Обреновића.

Непосредно пре пројекције, у згради Градске управе, градоначелник Никола Дашић са сарадницима, уприличио је свечани пријем за глумце и ауторску екипу филма.

Кнез Михаило је родом Крагујевчанин и то је основни разлог што обележавамо друго столеће од његовог рођења, казао је градоначелник. Друга важна ствар је то што је био велики реформатор, човек који је обишао скоро целу Европу, научио много по другим престоницама, донео нове ствари у Србију и учинио је модернијом. Током релативно кратке владавине од 11 година оставио је својеврсни печат изузетно битан за целу нашу државу и оно што смо данас. Наша обавеза као града из ког је он потекао јесте да обележимо ову двестогодишњицу и тако му се одужимо, али и подсетимо својих корена и историје, поручио је Дашић.

Сасвим је случајно испало да филм завршимо у периоду обележавања двестогодишњице рођења кнеза Михаила и драго нам је што баш уочи јубилеја можемо да га прикажемо крагујевачкој публици, рекао је редитељ и сценариста филма, Милорад Милинковић. Филм није само приказ Србије у то време, мале земље окружене великим силама које све имају своје интересе, Србија се налази у том положају одувек и налазиће се. Мислим да је прича интересантна, да људи нажалост о њој мало знају и да ће после овог филма схватити колико је наша историја, поготово неки њени делови, била занимљива, поручио је Милинковић и изразио наду да ће реакција публике бити подједнако добра као на премијерној пројекцији у Нишу.

Кад радите историјске личности једино одакле можете да црпите важне информације су литература и музеји, објашњава Драган Мићановић, глумац коме је поверена улога кнеза Михаила. Он је истакао да је на њега највећи утисак оставило одело у коме је Михаило убијен, изложено у Музеју града Београда. Кад видите тако потресне ствари, сурови начин на који је убијен, то поприлично говори о времену које је требало да прикажемо у филму. Сигурно је имао своје поклонике, закључује глумац, али завереници су се заиста потрудили да га скину са власти, па се зна да је било и оних који га нису волели. Пратимо последњих седам дана живота кнеза Михаила кроз помешане жанрове. Са једне стране имамо љубавну причу, а са друге политички трилер као захтевну жанровску форму. Надам се да ће се овај поприлично интересантан микс допасти публици, казао је Мићановић.

Лик Катарине Константиновић у филму тимачи млада глумица Јана Ивановић. За своју улогу каже да је занимљива јер је реч о интригантном и јаком женском лику.