Више од 20 година Немачко-српске развојне сарадње обележен је данас у Великом парку разноврсним иновативним, едукативним и културно-забавним програмом за све генерације. Овај јединствени догађај организовали су Амбасада Савезне Републике Немачке, Deutsche Gesellschaft für Internacionale Zusammenarbeit (ГИЗ) GmbH и Немачка развојна банка (KfW), уз подршку Града Крагујевца.

Присутнима су добродошлицу пожелели амбасадорка Савезне Републике Немачке у Србији, Анке Конрад, министарка за европске интеграције у Влади Републике Србије Тања Мишчевић и градоначелник Града Крагујевца Никола Дашић.

Заједно смо остварили много успеха, у проширењу капацитета обновљивих извора енергије, стручном образовању, али и пружању подршке привреди Србије", што не би било могуће без ангажовања партнера у Србији, рекла је амбасадорка Конрад и додала да је сарадња је са Србијом заснована на кључним вредностима Европске уније - слобода, једнаке могућности за све, самоопредељење и инклузија свих грађана.

У оквиру те сарадње у Крагујевцу се подржава очување српске културне баштине, пројекти образовања за маргинализоване групе и модернизација стручних школа, а Крагујевац је место и за немачке инвеститоре, међу којима су, Сименс мобилити, Вакер Нојсон, породична компанија Сунце Маринковић, рекла је она подсетивши и на веома блиске партнерске односе са братским градом Инголштатом. Потенцијали за даљу сарадњу видљиви су у ИТ сектору, области дигитализације, привреди и научном истраживању а видљиви су и изазови у климатским променама, казала је амбасадорка Конрад.

Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић је навела да у Србији има више од 900 немачких компанија у којима је у Србији запослено око 80.000 грађана.

Немачка, као велика држава, чланица Европске уније, пружа Србији, као кандидату, подршку у припреми свих пројеката и процеса, а пре свега у транзицији ка стабилном демократском уређењу какво је у ЕУ. Подршка у изградњи административних капацитета, реформи државне управе кроз програме ГИЗ-а, али и унапређењу владавине права, области заштите животне средине, водоснабдевање и инклузију Рома, значајна је у процесу европске интеграције Србије, казала је Мишчевић, изразивши наду да ће сарадња у будућноти бити још боља.

Градоначелник Крагујевца Никола Дашић рекао је да је Град Крагујевац у сарадњи са ГИЗ-ом реализовао до сада низ различитих пројеката. Један од најважнијих је дуални образовни програм у Средњој техничкој школи, захваљујући којем су изашле генерације младих људи спремних да по изласку из школе одмах нађу запослење. Поред тога, реализовани су пројекти енергетске ефикасности у јавним зградама, а у појединим школама замењена је столарија, кровови препокривени, промењен начин грејања. Захваљући овој сарадњи Крагујевац који имплементира Националну стратегију за инклузију Рома, остварио је одличне резултате. Због свега овога Крагујевац је право место да се једна оваква манифестација одржи и прослави дугорочни однос две државе, а може бити пример и другим градовима, поручио је градоначелник Дашић, захваливши се Немачко српској развојној сарадњи али и свим немачким компанијама у којима више хиљада људи зарађује за живот.

На централној бини смењивале су се плесне и музичке групе, а посетиоци су обилазили штандове, на којима су могли да се упознају са кључним достигнућима и пројектима Немачко-српске развојне сарадње спроведеним у Крагујевцу и у Србији, али и да учествују у многим занимљивим активностима на тему екологије и одрживости. Гости су посебно уживали у немачким кулинарским специјалитетима, као и у бројним поклонима који су том приликом подељени.

Цео догађај био је у знаку одрживости и заштите животне средине, а у току манифестације у Дечијем кутку се градио хотел за инсекте, који је потом свечано инсталиран у Великом парку као поклон Граду Крагујевцу од немачких партнера, али и као симболичан почетак предстојеће манифестације Климатска недеља коју Немачка организује у Србији.