Нову мултимедијалну музејску поставку у Конаку кнеза Михаила под називом „Кнез Михаило. Рођен у Крагујевцу“ приређену поводом обележавања јубилеја 200 година од рођења кнеза Михаила, отворио је Дејан Савић, саветник председника Републике Србије за културу.

Значај изложбе ''Кнез Михаило. Рођен у Крагујевцу'' је многострук, јер представља спој уметности и историје, онога што, поготову у последње време, негујемо, а то је култура са јасним националним предзнаком. Била она модерна или авангардна, култура мора да буде јасно постављена на националним основама и на националној традицији, казао је Дејан Савић, саветник председника. То је оно што кабинет председника Србије промовише, културу памћења, историјску културу, а ова изложба спада у корпус тих дешавања. На основу онога што знамо о себи, онога што смо били и што смо сада, имамо право на будућност, поручио је саветник председника Дејан Савић и честитао градоначелнику Дашићу и његовим сарадницима, који град Крагујевац граде и чине га незаобилазним културним, привредним, универзитетским центром.

Градоначелник Крагујевца Никола Дашић је програме које су приредиле установе културе оценио врло квалитетним и садржајним. Установе културе су добро урадиле свој посао, од малопре изведеног игроказа, управо отворене изложбе, концерта али и свега онога што се дешавало у претходним данима, казао је он.

Сви догађаји су окупили људе у Крагујевцу што је добар сигнал да није беспотребно уложена енергија претходних година. Сматрам, као и већина људи овде, да је инфраструктура јако важна, нова запошљавања, али један од основних елемената града Крагујевца јесте култура и дешавања која окупљају грађане да проводе време пратећи квалитетне садржаје. Нова мултимедијална поставка у Народном музеју Шумадије је прилагођена младима, дигитализована је и приказана на начин близак младима што ми се јако допада, додао је градоначелник Дашић.

То је сасвим довољно да привуче младе Крагујевчане да сазнају какав је Крагујевац био, да сазнају о кнезу Михаилу, српском владару рођеном у Крагујевцу, великом реформатору, визионару који је у Србију донео много тога новог како би од ње направио модерну државу. Зато кажемо да је Крагујевац прва престоница модерне српске државе а кнезу Михаилу можемо бити захвални на томе, закључио је градоначелник Крагујевца.

Нову историјску изложбену поставку обогаћену мултимедијалним садржајима у Конаку кнеза Михаила као и пригодну  монографску публикацију припремио је стручни ауторски тим Народног музеја Шумадије и Историјског архива Шумадије, коју су чинили Бојана Топаловић, Роксанда Алексић, Горан Милосављевић уз подршку и помоћ колектива Народног музеја на челу са директором Милошем Јуришићем, у реализацији. Рецезент изложбе је проф. др Данко Леовац а магистар Дејан Петровић израдио је визуелни идентитет. Израда поставке подржана је и од стране Министарства културе а учешће су имали други музеји и националне институције. Подршка је добијена и од колекционара и љубитеља лика и дела кнеза Михаила који су део својих колекција уступили за излагање.

Осим централне манифестације под називом Дани кнеза Михаила, у Народном музеју Шумадије који се налази на матичној локацији дворског комплекса Обреновића, обележавање јубилеја пратила је организација низа концерата, изложби, научних скупова и публиковања издања током целе године. Нова музејска поставка, публикација и свеукупно обележавање јубилеја рођења једног од најомиљенијих српских владара промовисаће вредности за које се залагао кнез Михаило а које су у свако време потребне нашем народу и нашој земљи.