Удружење за помоћ особама са аутизмом Крагујевац основано је 2003. године, а оснивачи су родитељи особа са аутизмом. Пригодном свечаношћу Удружење је данас званично обележило јубилеј, 20 година постојања и рада. Свечаности је присуствовала Невена Петровић Јојић, председница Савеза Аутизма Србије, представници удружења из других градова, ресорних стручних служби и институција, а у име града организаторе и госте је поздравила др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту.

Честитајући оснивачима удружења велики јубилеј, 20 година рада и постојања, др Гордана Дамњановић посебне речи подршке упутила је родитељима особа са аутизмом желећи им пуно разумевања, љубави и толеранције. Говорећи о још увек непознатој етиологији овог обољења, др Дамњановић је рекла да ни лек за аутизам не постоји. Лек за аутизам је јака, чврста и стабилна породица, јер одатле особа са аутизмом добија љубав и неизмерну подршку. Особе са аутизмом нису независне али покретачка идеја оснивања удружења била је обезбеђивање особе са аутизмом после смрти биолошких родитеља и то је заједнички сан, да таквим особама обезбедимо становање уз подршку заједнице и институција и на тај начин наставе да живе достојан и достојанствен живот. Заједничким радом успели смо да уклонимо стигматизацију и дискриминацију и данас су особе са аутизмом присустни на друштвеним и културним догађајима, а успешно и сами организују. Оно што нам предстоји је даљи заједнички рад и труд све у циљу очувања и оснаживања породице особа са аутизмом, поручила је др Дамњановић.

Пре званичног оснивања, удружење је од 1994. године функционисало као подружница републичког Удружења за помоћ особама са аутизмом из Београда. Удружење из Крагујевца је данас чланица Савеза Удружења Србије за помоћ особама са аутизмом из Београда и чланица Аутизма Европе.

Од оснивања па све до данас, Удружење ради на подизању свести о особама из спектара аутизма и унапређењу квалитета живота особа са аутизмом и њихових породица у свим сегментима друштвеног, културног и економског живота, казала је Данијела Нешовић, председница УО Удружења. То чинимо развијањем што више квалитетних услуга и активности како би живот особа са аутизмом и њихових породица био бољи. Све ове године предано смо радили и уз помоћ и подршку релевантних институција реализовали бројне пројекте, већином из области здравствене и социјалне заштите, али и из сфере културе и спорта. Град Крагујевац од оснивања удружења прати наш рад и континуираним финансијским средствима подржава годишње програме али и појединачне пројекте, казала је Данијела Нешовић и захвалила се на дугогодишњој сарадњи и неизоставној подршци.

Град Крагујевац од самог почетка пружа финансијску и сваку врсту подршке не само удружењу за помоћ особама са аутизмом већ свим другим удружењима у области здравствене и социјалне заштите, преко годишњих програма или пројеката подржава њихове активности. Као одговорна локална заједница са удружењима као партнерима ради на оснаживању и ширењу спектра услуга али и на повећању средстава која се годишње издвајају за програме или пројекте.