У Крагујевцу се одржава Пети међународни фестивал дечијег књижевног стваралаштва "Желим да будем дете" у организацији Удружења „Где су књиге нема бриге“ и уз подршку локалне самоуправе и Министарства културе. Тим поводом за учеснике фестивала уприличен је пријем у згради Градске управе на коме је писце, професоре, глумца и представнике награђених поздравио члан Градског већа за културу, Миљан Бјелетић.

Ради се о добро осмишљеном фестивалу у прилог чему говори велики број учешћа писаца из других градова и приспелих радова, као и чињеница да конкурс није обухватио само град Крагујевац и нашу земљу, већ читаво српско говорно подручје, казао је Бјелетић. Програм се реализује на више локација, између осталог и на Тргу код крста јер желимо да фестивал буде видљив. То се све уклапа и у локални план развоја културе. Говорим о мерама које смо изнедрили, а које се тичу проширења обима културне партиципације што подразумева и учешће различитих циљних група међу којима су најважније деца и млади. У том смислу овај фестивал има тежину, промовише културу читања, афирмише њихове вештине писања поезије и прозе, поручио је Бјелетић, нагласивши да Град Крагујевац то препознаје, као и Министарство културе које га подржава у континуитету.

Председник Удружења „Где су књиге нема бриге“ и оснивач фестивала, Александар Јањушевић, каже да је све почело 2019. године као литерарни конкурс намењен само ученицима крагујевачких школа и за кратко време се позиционирао на мапи фестивала у Србији. Постоје фестивали са много дужом традицијом који трају 20, 30, 50 година, али сам број писаца који долази у Крагујевац потврђује да радимо праву ствар, оценио је Јањушевић.

Конкурс се иначе расписује почетком године, а током лета жири врши селекцију радова. Ове године су стигли радови из 57 школа, 34 града и 3 државе – Црне Горе, Републике Српске и Србије. Уз богат програм који ће се одржавати у неколико основних школа, Центру за рехабилитацију особа са инвалидитетом „Искра“, Првој крагујевачкој гимназији и пешачкој зони, ауторима одабраних радова данас ће бити уручене награде.