Поводом Међународне недеље глувих и Међународног дана знаковног језика данас је за представнике и чланове Удружења глувих и наглувих Шумадијског округа Крагујевац приређен пријем у градској кући. Празник им је у име градоначелника Николе Дашића честитао председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић, као и чланови Градског већа задужени за области од приоритетног значаја за припаднике ове заједнице.

Данашњи пријем је прилика да у овој недељи посвећеној представницима ваших удружења разговарамо о потребама лица са одређеном врстом инвалидитета и начинима на који град Крагујевац и локална администрација могу да вам изађу у сусрет како би вам живот и свакодневицу учинили лакшом и кавлитенијом. Низом мера и програмским активностима трудимо се да подржимо све оно што раде ваша удружења али је наша тежња да то буде на још вишем нивоу и у различитим областима, рекао је председник Петрашиновић, додавши да је пријем само симболичан начин да се њиховим члановима укаже пажња.

Преневши поздраве члана Градског већа за културу, Миљана Бјелетића, који је био спречен да им лично упути честитке, др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту, истакла је да преко 100 земаља узима учешће у обележавању Међународне недеље глувих у жељи да читав свет чује њихове проблеме и омогући, као одговорна заједница, њихову што бољу социјалну инклузију.

Она је навела да Удружење глувих и наглувих Шумадијског округа има пуно изузетно активних чланова који се успешно доказују кроз спортове попут фудбала, пикада, риболова, у КУД-у Јаков Петровић Бједов, а посебно је издвојила успехе у области информисања и културе у претходне две године. Уз подршку три установе културе који су њихови стални партнери током читаве године – Кораци, Књажевско-српски театар и ЦЗНТК Абрашевић –учествовали су на преко 50 културних догађаја, а све то не би било изводљиво без блиске сарадње са Удружењем тумача знаковног језика „Једро“. Као инструмент градске администрације ми смо ту да им помогнемо да се што боље укључе у све аспекте друштвеног живота и имају једнака права да живе достојанствен и достојан живот као и сви остали, јер су људска права универзална, поручила је Дамњановић, подсетивши да је овогодишњи мото Светске федерације глувих „Свет где глуви људи могу да знакују било где“.

Представницима Удружења обратио се и члан Градског већа за спорт, Предраг Стевовић, поручивши да су им његова врата увек отворена и да ће Град Крагујевац наставити да подржава њихове спортске активности, као и члан Градског већа за образовање, Душан Алексић, који је рекао да су недостаци у делу образовног система који спада у надлежност локалне самоуправе отклоњени и да је спреман да им пружи потребну подршку за сва питања чије решавање спада у надлежност ресорног министарства.

Дуго смо били скривани и дошло је време да јавност препозна не само проблеме и потребе, већ и све оно што ми заиста можемо, нагласила је председница Удружења, Биљана Милановић, захваливши Граду на изузетној сарадњи и решавању свих проблема на које су указали.

Секретар Удружења, Сузана Маслић Матовић, истичући значај образовања на знаковном језику, подсетила је на Декларацију коју је недавно усвојила Светска федерација глувих, а тиче се права глуве деце. Имамо срећу што чланови Градског већа са којима сарађујемо препознају наше потребе и могућности и све више раде на унапређењу наших права, казала је Маслић Матовић.