На Шумадија сајму отворен је XVIII Међународни сајам комуналне опреме „Komdel Expo 2023“ под покровитељством града Крагујевца, а у организацији Шумадија сајма, Пословног удружења комуналних делатности „Комдел“ и ЈКП Шумадија Крагујевац и уз подршку Привредне коморе Србије.

Значај традиционалне сајамске манифестација не огледа се само у размени искустава, добре праксе и упознавања са најновијим технолошким достигнућима и трендовима у области комуналне привреде већ и у погледу јачања регионалне и међуопштинске сарадње, рекао је Чедомир Ракић, државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе, који је званично отворио „Komdel Expo 2023“. Обављање комуналне делатности је предуслов за нормално функционисање локалних заједница и остварење животних потреба наших грађана. Министарство у оквиру својих надлежности настоји да подржи градове и општине у стремљењима да створи услове за обезбеђење одговарајућег квалитета, обима и доступности комуналних услуга, а у циљу, поручио је Ракић, побољшања квалитета живота грађана широм Србије.

Слика и прилика функционисања једне локалне самоуправе је стање у комуналном сектору, а људи који га данас воде у највећој мери имали су пред собом задатак да га доведу у рационалне и разумне оквире које сваког дана унапређујемо, рекао је Ивица Момчиловић заменик градоначелника. Град ће као и до сада стајати иза сваког конструктивног предлога, добре идеје и захтева за унапређење комуналне услуге, а на представницима јавно комуналних предузећа је да нам предоче шта морамо да урадимо а локална самоуправа ће дати све од себе да то и учини, казао је Момчиловић.

Квалитет комуналних услуга директно утиче на квалитет живота грађана. У намери да им обезбедимо што боље услове, град Крагујевац је унапређење комуналне инфраструктуре уврстио у један је од приоритета, чему сведочи свакодневни радови на сеоском, приградском и градском подручју, рекла је Маја Ангеловска, чланица Градског већа за комуналне делатности. Никада се више није улагало у комуналну делатност, а буџетом за 2023. годину за унапређење комуналне инфраструктуре предвиђено је 650 милиона. До сада смо највише радили на рехабилитацији путева, асфалтирању и изградњи, што не бисмо могли без наших јавно комуналних предузећа и њихових ресурса – људства и механизације, казала је Ангеловски нагласивши да упознавање техничко технолошких достигнућа, размена искустава и идеја на овом сајму пружа могућност да посао обављају још ефикасније.

Ефикасност, стручност и транспарентност су циљеви којима сви тежимо, а сложеност и важност проблематике са којима се сусрећемо током рада, са једне и динамика развоја технике и технологије, с друге стране, захтевају од свих носиоца пружања комуналних услуга унапређење квалитета рада, казао је Марко Вујновић, директор ЈКП Шумадија. Он је додао да овакви сусрети  могу да допринесу подизању високих стандарда у пружању комуналних услуга а самим тим и нивоу квалитета живота и рада наших суграђана.

Директор Шумадија сајма, Александар Штајн казао је да је Komdel Expo једина сајамска манифестација оваквог типа у држави и представља епицентар дешавања у комуналном сектору, истакавши да је ове године сајам окупио највише излагача. Наш задатак, поручио је он, да овај сајам буде све бољи и бољи.

Сајам комуналне опреме „KOMDEL EXPO 2023“ отворен је до петка 22. септембра. Радно време је од 10 до 17 часова, а улаз и паркинг за све посетиоце су бесплатни.