Делегација града Крагујевца коју чине председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић, члан Градског већа за културу, Миљан Бјелетић и директор Градске туристичке организације, Бојан Павловић, учествује на Евро-азијском економском форуму у Сијану, кинеском граду пријатељу у оквиру кога су одржани Округли сто градова на економском појасу дуж Пута свиле и Међународна конференција директора урбаног туризма.

Град Крагујевац негује традицију и културу, а посебно односе са својим пријатељима, јер чврсто верује да нас они, поред природног, уметничког, обичајног, културног богатства чине још богатијим и снажнијим, рекао је Петрашиновић изразивши задовољство, што је имао ту част да у име града Крагујевца поздрави све учеснике на свечаном отварању Међународне конференције урбаног туризма, током које је такође имао своје излагање.

Челични пријатељски односи Србије и Кине, које истичу председници наше две земље, омогућили су да Србија на Путу свиле реализује значајне инфрастрктурне пројекте, да се повежу привредници, убрза процес дигитализације што је допринело да постанемо стратешки партнер развијеним земљама.

Цитирајући речи председника Народне Републике Кине, Си Ђинпинга који је рекао да кинеско-српски односи “одржавају јак тренд развоја”, чврсто политичко поверење двеју земаља и да билатералне везе Србије и Кине представљају модел за међународне односе, а да сарадња у различитим областима постиже богате резултате, председник Скупштине Петрашиновић, је шефовима делегација на отварању конференције, градоначелнику Сијана  Је Ниупинг и његовој заменици Сјао Ћи поручио да је „Крагујевац њихова кућа у Европи“.

Град Крагујевац оснивање Алијансе туристичких градова дуж Пута свиле која повезује државе чланице и учвршћује односе у циљу размене искустава, могућности развоја туристичких потенцијала, сматра веома значајним јер ће допринети да становништву наших заједница, земље на другом крају света не буду тако далеке, а са друге стране омогућиће и да се наше економије развијају, казао је Петрашиновић

Ново поглавље у нашој сарадњи отворено је и кроз директне летове између Кине и Србије. Ова боља саобраћајна повезаност сигурно ће унапредити наше економске и туристичке везе, о чему све више сведочи раст броја кинеских туриста који посећују Србију.

На основу података о обиму туристичког промета у претходне три године, степену изграђености комуналне, саобраћајне и туристичке инфраструктуре - Крагујевац је прошле године потврдио статус туристичког места које континуирано напредује. Од традиционалних, културних и верских локалитета, до јединствених паркова, уметничких галерија и музеја. Наша је жеља да атрактивном туристичком понудом привучемо велики број страних туриста и студената, који учествују у међународним програмима размене и да наш град буде члан најважнијих међународних организација, које се односе на сарадњу градова и региона.

Од великог је значаја да чувамо и одржавамо челично пријатељство са Народном Републиком Кином на које је наш председник Александар Вучић указао током посете Кини у мају 2022. године када је истакао да је важно да наставимо да градимо добре односе и да сарадња расте у свим областима, подсетио је Петрашиновић и изразио уверење да је Крагујевац уз подршку и кроз сарадњу са чланицама Туристичког комитета, на добром путу да оствари тај циљ.

Учесници конференције у кинеском граду су градоначелници и представници градова пријатеља Сијана, представници градова чланова Туристичког комитета као и утицајни представници међународних установа културе и туристичких организација.

Иначе, да се придружи иницијативи за оснивање Алијансе туристичких градова дуж Пута свиле, чији је циљ активно промовисање комуникације и сарадње у области културе и туризма између туристичких градова у иностранству на обострано задовољство, граду Крагујевцу позив је упућен у септембру 2020. Градоначелник Крагујевца има функцију потпредседника Алијансе, а Град је видео снимцима, фотографијама и промотивним текстовима представљен на платформи коју је покренуо овај Туристички комитет.