Свечаном академијом у Књажевско – српском театру обележено је 20 година од установљења Канцеларије локалног омбудсмана града Крагујевца. У овом периоду крагујевачка канцеларија је примила и решила око 20 хиљада притужби грађанки и грађана и остварила сарадњу са многобројним удружењима и организацијама које се баве заштитом људских и мањинских права. Крагујевачка канцеларија је била модел према којем су основане и остале канцеларије локалних омбудсмана у Србији. Крагујевац је прва локална самоуправа у Србији која је 2003. године увела институт градског грађанског браниоца – омбудсмана.

Свечаној академији присуствовали су министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Томислав Жигманов, министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за равномерни регионални развој, Един Ђерлек, државна секретарка у Министарству за државну управу и локалну самоуправу Маја Мачужић Пузић, чланице Градског већа Сања Туцаковић и др Гордана Дамњановић, омбудсмен за људска права Босне и Херцеговине Невенко Врањеш и локални омбудсмани из готово свих градова у Србији, представници градских установа и институтија.

Омбудсман града Крагујевца Јелена Миливојевић је, обраћајући се пристуним гостима, истакла да је рад канцеларије у Крагујевцу постигао напредак довољан да се активности прошире и унапреде.

„Јубилеј прве канцеларије омбудсмана у Србији је прилика да се подсетимо значаја институције омбудсмана у заштити права грађана, да се захвалимо свима који су допринели раду наше инстистуције и најавимо унапређење нашег рада у контексту њеног регионалног деловања, а најпре у поједностављењу и бржем решавању проблема наших грађана“, нагласила је омбудсман града Крагујевца Јелена Миливојевић.

Омбудсмен за људска права Босне и Херцеговине Невенко Врањеш је поздравио иницијативу омбудсмана града Крагујевца која је за резултат имала поптисивање споразума о сарадњи између Канцеларије локалног омбудсмана града Крагујевца и институције Омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине.

Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Томислав Жигманов је, обраћајући се присутним гостима, нагласио важност омбудсмана као независног органа који прати, надзире и штити од повреде права учињених од јавних служби у локалној самоуправи.

„Дубоко верујем у неопходност постојања канцеларије заштитника грађана на свим нивоима, јер сам уверен у потребу изградње чвршћег корпуса бранитеља људских и мањинских права, чиме доприносимо јачању институција, владавини права и свеукупном уздизању институција“, нагласио је министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Томислав Жигманов.

У име Министарства за државну управу и локалну самоуправу у Крагујевац је овим поводом допутовала државна секретарка минстарства Маја Мачужић Пузић, која је у обраћању пристуним гостима нагласила да је пре око годину дана донет нови Закон о заштитнику грађана који доста тога унапређује у раду ове институције и свакако ће допринети да локални омбудсмани буду доступнији грађанима.

Обележавање јубилеја – 20 година од оснивања Канцеларије омбудсмана у Крагујевцу настављен је данас стручним скупом: “Развој и унапређење институције омбудсмана у функцији заштите људских права“ на Правном факултету у Крагујевцу, у организацији Канцеларије локалног омбудсмана града Крагујевца и Правног факултета Универзитета у Крагујевцу.