Град Крагујевац ће у наредна два дана бити домаћин радионице која ће омогућити размену искустава и добрих пракси између представника локалних самоуправа и њихових партнера из цивилног сектора на тему како стимулисати стварање енергетских заједница кроз промовисање соларних кровова. Реч је о завршном догађају који обједињује два пројекта „SCCALE 20-30-50“ и „Balkan Solar Roofs“.

Учеснике радионице који долазе из 40 градова бивше Југославије, у име Града Крагујевца, поздравила је Сања Туцаковић, чланица Градског већа за локалну самоуправу. Она је изразила задовољство што је управо Град Крагујевац заједно са Поречом и Мостаром, један од три пилот града у којима се реализује пројекат „Balkan Solar Roofs„ који је део Европске иницијативе за климу немачког савезног министарства за животну средину, заштиту природе и нуклеарну безбедност. Она је истакла да је овај велики скуп у Крагујевцу резултат досадашњег рада нашег енергетског менаџера и градске управе која се бави овим пословима.

У претходном периоду радили смо доста на подизању свести грађана и привреде о увођењу нових система производње електричне енергије. У Крагујецу тренутно имамо три соларне електране, у вртићу „Зека“, „Кнегиња Љубица“ и Јавна гаража – казала је Туцаковић.

Пројектом се покреће соларна кампања која треба да мотивише грађане и мала и средња предузећа за коришћење енергетског потенцијала соларне енергије, односно да користе енергију сунца. Коришћење соларне енергије је доступно свима и не захтева посебне предуслове за производњу струје из овог обновљивог извора. Програм има за циљ да омогући и инспирише 500 нових инсталација соларних кровова у балканским градовима до 2024. године.Техничку подршку пружа организација ЗЕЗ - Green Energy Cooperative са седиштем у Загребу, а стратешки партнер на пројекту је Регионални едукацијски и информациони центар за одрживи развој југоисточне Европе са седиштем у Сарајеву.

Крагујевац је у ова два дана домаћин завршних догађаја два међународна пројекта. Први се односи на Балканске соларне кровове, то је пројекат који смо реализовали у претходне две године заједно са градовима Поречом и Мостаром и 25 градова пратилаца. Циљ овог пројекта је подизање свести о значају коришћења обновљивих извора енергије. Други пројекат о коме смо данас говорили односио се на енергетске заједнице и енергетске задруге, односно о томе колико је могуће ову праксу увести у Србију.

Ми смо данас имали 40 учесника из свих земаља бивше Југославије и надамо се да ће овакви сусрети знатно допринети размени наших искустава и да можемо да их применимо у пракси – казала је Ана Радојевић, енергетски менаџер града Крагујевца.