На 12 хронолошки поређаних панела изложених испред Музеја „21. октобар“, Спомен – парк „Крагујевачки октобар“ обележио је 70 година од оснивања.

Већ 70 година имамо једну специјализовану институцију каква је Спомен парк „Крагујевачки октобар“. Многобројним резултатима и успесима које су постигли, често без подршке друштва, пример су добре праксе коју треба проширити Србијом и широм српског етничког простора, рекао је директор Музеја жртава геноцида, Дејан Ристић на отврању изложбе „Место сећања“. Ово је изузетан догађај за нашу културу, друштво и верујем да ће овај јубилеј и време које је пред нама учинити да са више пажње и одговорности сви заједно наставимо да стварамо заједницу знања коју ће чинити образовани и одговорни појединци. Имајући у виду бројне ратне злочине над цивилним становништвом на територији Југославије, потребно је да се сличне институције обједине јер у својој основи имају неговање културе сећања догађаја из прошлости, како се ништа слично не би догодило у будућности, поручио је Ристић.

Изложба је симболично названа „Место сећања“ и постављена је испред музеја како би могли да је виде посетиоци музеја али и посетиоци Спомен парка. Изложба је приказ историје рада установе од њеног оснивања, уређења, изградње музеја, споменика али и програмске делатности Спомен-парка, са циљем да покажемо и подсетимо на мисију наше установе, рекла је директорка, Маријана Станковић. Циљ оснивача још 1953. године био је да, организације а касније установе као наследници, чувају сећања на жртве, да кроз меморијалне просторе и програмске активности подсетимо на њих, додала је Станковић.

Почетак рада Музеја „21 октобар“ установљен је 15. фебруара 1976. Године, подсетио је кустос музеја, Никола Говедарица, који је поред Јелене Давидовић, један од аутора изложбе. Данашња изложба састоји се од 12 хронолошки поређаних панела а примарни циљ нам је први пано који говори о историјату самог догађаја, о Крагујевачкој трагедији. Осталих 11 панела, казао је Говедарица, говоре о историјату наше установе до самог краја, односно последњег 12. панела који приказује како данас изгледају музеј и Спомен – парк.