У оквиру обележавања 20 година од оснивања Канцеларије омбудсмана у Крагујевцу у здању Старе скупштине одржана је редовна седница Скупштине Удружења омбудсмана Србије.

Седница Скупштине Удружења омбудсмана Србије одржана је у нашем граду управо на иницијативу овог Удружења, казала је локални омбудсман града Крагујевца, Јелена Миливојевић. Њихова жеља је била да у оквиру манифестације обележавања 20 година постојања локалног омбудсмана града Крагујевца Скупштина којој присуствују сви чланови Удружења омбудсмана Србије буде одржана у Старој скупштини као здању од изузетног значаја за Град. Скупштини су присуствовали сви локални омбудсмани са територије Републике Србије, као и покрајински заштитник грађана, а на седници је било речи о досадашњем раду Удружења, као и плану даљег развоја и активностима које ћемо сви спроводити у оквиру својих јединица локалне самоуправе, рекла је Миливојевић.

За нас, омбудсмане, ово је велики јубилеј јер то само доказује потребу и значај локалних омбудсмана и допринос који имају у комуникацији између грађана и локалне власти, нагласио је Јован Кнежевић, председник Скупштине Удружења омбудсмана Србије. Идеја нам је, казао је он, да превасходни радимо на промоцији и афирмацији функције локалних омбудсмана широм Србије са  циљем да што већи број грађана Србије покријемо нашом заштитом и нашим услугама. За следећу годину имамо у плану да посетимо 70 локалних самоуправа са већим бројем становника и у разговору са локалним властима објаснимо зашто је локални омбудсман добар и за грађане и за локалну власт, поручио је Кнежевић.

Члан Градског већа за здравствену и социјалну заштиту, др Гордана Дамњановић, која је у име локалне самоуправе присуствовала данашњој Скупштини, истакла је да су заштита људских и мањинских права, превенција дискриминације и права у области социјалне и здравствене заштите области у којима се град Крагујевац препознаје и истиче. У свему томе, рекла је она, важно је нагласити превентивну улогу локалних омбудсмана јер они дају препоруке и доносе мере за унапређење. Без обзира да ли је реч о повреди права институција од јавног интереса или неке организације, удружења или појединца, указала је Дамњановић, заштитник права грађана је инструмент који настоји да на путу правичности и праведности пре свега буде људскост.