Данашња седница Скупштине града отпочела је констатовањем престанка функције градоначелнику Николи Дашићу због поднете оставке.

Усвојени су Предлог Плана детаљне регулације „Северна обилазница града Крагујевца“ и Предлог Генералног урбанистичког плана „Крагујевац 2030“.

Говорећи о ГУП „Крагујевац 2030“, Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града истакао је да је реч о важном стратешком документу који показује визију како Крагујевац треба да изгледа у будућности.

Овај план ће да омогући развој града. План који ће да омогући да уз Северну обилазницу коју ћемо изградити имамо још једну индустријску зону. Град Крагујевац се шири. Долазе нови инвеститори. За то смо данас гласали у оквиру прве тачке дневног реда, да бисмо створили инфраструктурне услове, да имамо нову индустријску зону и да можемо да доведемо нове инвеститоре у град. Наравно да онај грађанин у Ердечу коме није урађена улица неће бити задовољан. Али када прође кроз град може да види да језавршена Палата правде, Дејта центар, да је завршен Центар изврсности са банком матичних ћелија, Добили смо потпуно нову градску топлану. Котлови на угаљ замењени су новим котловима на гас. То је оно што смо урадили у претходне три године, на челу са градоначелником Дашићем, и то је оно по чему ће нас памтити и наша деца и будуће генерације. И тим путем ће се наставити – казао је Петрашиновић и додао да инвестициони пројекти у Крагујевцу нису стали иако је цена грађевинског материјала вишеструко порасла.

План Крагујевац 2030 доприноси ширењу регионалног утицаја Крагујевца и јачању његове позиције као макрорегионалног центра у Србији. План дефинише између осталог и развој главних саобраћајних праваца и њиховог повезивања са Северном обилазницом, плански однос према квалитету животне средине, редефинисање стратегије изградње у централној градској зони и друго.

Још једна од одлука који се тичу планова коју су одборници на данашњој седници усвојили је Одлука о приступању изради Средњорочног плана града Крагујевца за период од 2024-2026.године. Овај план подразумева све пројекте које треба започети и завршити у овом периоду, као и пројекте који су започети а још нису завршени, а у складу су са увојеним десетогодишњим Планом развоја Града. Средњорочним планом ће бити обухваћени сви посеби и општи циљеви који се налазе у различитим документима, локалним акционим плановима у различитим областима и програмима развоја Града. На овај начин добијамо свеобухватну слику о томе шта је све потребно урадити у Крагујевцу у периоду од 2024-2026.године, и то је први овакав план који се доноси на нивоу Града, објаснила је Сања Туцаковић, чланица Градског већа за локалну самоуправу.

Одборници су данас усвојили и одлуку о покретању поступка реализације пројекта јавно-приватног партнерства, без елемената концесије, за реконструкцију зграде „Стара чаурница“ у оквиру просторно културно – историјске целине Војно-техничког завода (Кнежев арсенал) у Крагујевцу, а који је иницирао Milanović industries group. Прихватањем ове иницијативе ми би само ушли у поступак јавно-приватног партнерства којим би дефинисали детаље, а по јавном позиву који би у току тог поступка уследио, могу да одговоре сви заинтересовани инвеститори, објаснила је Данка Андоновски, чланица Градског већа за инвестиције и управљање пројектима. Усвајање оваквог модела је на многоструку корист Града а ефекти су видљиви и далекосежни, рекла је она и као први и најважнији навела да објекат остаје у власништву Града, а потом додала и бенефите којим ће приватни партнер реконструисати „Стару чаурницу“ и оживети је.

На данашњој седници, поред осталих, усвојене су и одлуке о проширењу „Слободне зоне Шумадија“, о методу и моделу приватизације Привредног друштва „Радио телевизије Крагујевац, расподели добити за 2022. годину јавних предузећа и привредних друштава. Одборници су се сагласили на Програме о изменама и допунама Годишњиг програма пословања за 2023.годину и на одлуке о изменама финансијских планова једног дела предузећа и установа чији је оснивач Град.

Одборници су прихватили и Предлог одлуке о потврђивању мандата Небојши Симићу, одборнику из редова Социјалистичке партије Србије, с обзиром на то да је одборница проф.др Славица Ђукић Дејановић на претходној седници градског парламента поднела оставку након избора за министарку просвете.