Традиционални програм обележавања сећања на жртве крагујевачке трагедије октобра 1941. године, ове године почиње концертом ЛП дуа у Првој крагујевачкој гимназији у оквиру 49.ОКТОХ-a, манифестације којом започиње програм обележавања Крагујевачког октобра.

Организациони одбор је усвојио предлог овогодишњих Октобарских свечаности које на најбољи начин осликавају један од идентитетских ослонаца града Крагујевца и у духу очувања културе сећања и промоције мира направили смо концепт програма који сачињавају догађаји на различитим пољима културно-уметничког деловања, рекао је Бјелетић.

Он је најавио да ће у оквиру књижевног стваралаштва ЦЗНТК Абрашевић, Народна библиотека и Установа културе Кораци организовати неколико догађаја који за циљ имају промоцију наших завичајних аутора као што су Мирко Демић, Ненад Глишић, Братислав Милановић, Слободан Павићевић. Када је реч о музичким догађајима истакао је наступ Симфонијског оркестра града Крагујевца као специфичност овогодишњег ОКТОХ-а који ће премијерно извести дела писана у циљу обележавања овогодишњег јубилеја, 70 година од формирања Спомен-парка „Крагујевачки октобар“, уз учешће референтних уметника са међународне сцене – из Холандије, Јапана и део Грузијског камерног оркестра из Инголштата. Ту су и предавања, трибине, научни скупови. Трудимо се, нагласио је члан Већа за културу, да сваке године проширимо и обим актера у реализацији свих програмских манифестација као што ће овог пута то бити Друштво гуслара Карађорђе и Центар српске академије наука и уметности у Крагујевцу, а пажњу заслужује и манифестација која је заживела у претходним годинама – „Песници рањеном граду“. Битно је да се у овим изазовним временима чује глас мира, да тај глас допре све даље и буде што гласнији, поручио је Бјелетић.

У име организатора програма, Спомен-парка „Крагујевачки октобар“, директорка ове установе, Маријана Станковић, нагласила је да ће и ове године традиционалне манифестације бити допуњене низом програма културних и образовних садржаја. Циљ нам је да организујемо јавне часове и трибине, а ове године неке ће бити посвећене и промоцијама научних зборника са научних скупова које смо реализовали претходне две године, рекла је Станковић.

Иначе, током октобра, поред вечерашњег концерта којим званично започиње обележавање Октобарских свечаности, у оквиру ОКТОХ-а ће бити организовано укупно пет концерата.

Централна октобарска манифестација „Велики школски час“, у оквиру које ће бити изведена поема „Шум, Шумарице“ аутор Дарка Цвијетића, у режији Марка Мисираче, биће одржан 21. октобра са почетком у 11.00 часова поред Споменика стрељаним ђацима и професорима. Вече пре тога у Музеју „21. октобар“, током традиционалног „Бдења“, биће отворена изложба XXII међународног салона антиратне карикатуре „Крагујевац 2023“, након чега ће бити одржана промоција кратког документарног филма „Прекинут лет“, аутора Дејана Ђусића, поводом 60 година од откривања Споменика стрељаним ђацима и професорима, као и промоција поеме „Шум, Шумарице“. „Бдење“ се завршава четвртим концертом манифестције ОКТОХ.

У оквиру програма биће отворена и изложба слика чувеног сликара Пеђе Милосављевића, у галерији „Мостови Балкана“, 5. октобра. Програм Галерије биће настављен изложбом цртежа Катарине Ђорђевић 26. октобра.

У сарадњи са Центром за студије сећања Универзитета у Крагујевцу 18. октобра ће бити организован други по реду јавни час са темом „Политике и култура сећања“.

Програм Окотбарских свечаности се завршава 31. октобра трибином „Пишемо да се сећамо“, на којој ће поред промоције два зборника са научних скупова у организацији Спомен-парка бити одржана и промоција тематског каталога „Слобода је за нас сан“ Музеја Југославије, иначе добитника награде ИКОМ-а за публикацију године за 2022. годину.