Град Крагујевац почиње са формирањем рекреативних и зелених оаза које ће допринети да уместо парка у Граду, Крагујевац постане „Град у парку“.

Циљ формирања рекреативних и зелених оаза је да се обезбеди што више простора у којима ће грађани да проводе квалитетно своје слободно време уживајући и дружећи се у једном лепом, природном и зеленом окружењу, најавила је Сања Туцаковић, чланица Градског већа за локалну самоуправу. Иницијатива је потекла од наших најстаријих суграђана који су предложили да створимо што више услова за њихов активан одмор, због чега ће Сениор оазе, бити и прве које ћемо формирати. Сениор оазе, које ће ове године биће формиране у месним заједницама Вашариште, Стара радничка колонија, Центар, Аеродром, Бубањ и 21. октобар чиниће шаховске табле, клупице, терени за боћањеи теретане на отвореном прилагођене старијим суграђанима, објаснила је Сања Туцаковић. Свој одмор грађани ће моћи активно да проводе и у Пикник оазама које ће садржати роштиље, столове, клупице и чесме, а за наредну годину, најавила је чланица Градског већа за локалну самоуправу планиран је биоскоп на отвореном, формирање што већег броја пешачких и трим, али и бициклистичкe стазе поред Лепенице, за који ћемо израдити детаљни урбанистички план и пројекат у наредној години. Такође планирана је и изградња више бициклистичких стаза и у осталим деловима града кроз програме урбане мобилности. Нисмо заборавили ни младе маме дојиље које ће у природном окружењу имати простор у коме ће у миру, скривене од погледа, на клупици за дојиље, моћи да нахране своје бебе.

Као део концепта уређења јавних зелених и других површина кроз формирање рекреативних и зелених оаза намењених за различите категорије становништва, планирано је и формирање Пет паркова. У 2023. години у плану су три пет парка и то у месним зајеницама Бубањ, Центар и Вашариште, рекла је Маја Ангеловска чланица Градског већа за комуналне делатности. Формирањем пет паркова омогућићемо грађанима да своје псе пусте да се слободне истрче без бојазни да икоме сметају. Пет паркови су заједничка оправдана потреба, јер ћемо са једне стране олакшати власницима паса, а са друге стране у корист свих грађана више ћемо водити рачуна о хигијени и изаћи у сусрет грађанима којима смета непрописно шетање паса без поводца. Идеја нам је, појаснила је Маја Ангеловска, да се створе услови да власници паса своје слободно време квалитетније проводе са кућним љубимцима, што ће допринети и унапређењу социјалног развоја, јер ће се у оквиру тих простора дружити људи истог или сличног интересовања. Пет парк у делу Великог парка и Пет парк који ће се формирати на простору иза БИЕ, обухватиће површину од око шест ари. У оквиру адекватно ограђеног простора поставиће се справе за псе, клупице, корпе за отпатке, информативне табле са правилима понашања, а предвиђено је постављање осветљења и воде. Постављање мини Пет парка предвиђено је и на простору иза бивше зграде суда, најавила је чланица Градског већа за комуналне делатности.

У циљу глобалних приоритета одрживог урбаног развоја и промоције зелене инфраструктуре са аспекта решавања проблема убрзаних климатских промена, Градски урбаниста Иван Радуловић најавио је формирање кишних башти. Како би допринели спречавању последица урбаних поплава у сарадњи са Саветима месних заједница одредили смо локације за кишне баште које су ефикасно и потпуно природно решење за велику количину атмосферских падавина на местима где су бетон, асфалт и објекти, односно где нема земље која би их упила. Истовремено, ово је и простор у коме се може и уживати, а доприноси и естетској слици града. Кишна башта, објаснио је Радуловић је удубљена површина засађена ниским биљкама и жбуњем отпорним и на сушу и на кишу а у циљу прочишћавања атмосферских вода и ваздуха. Та удубљења имају способност да одређену количину атмосферских вода задржи и тако спречи њихово брзо отицање, растерећујући канализациону мрежу.