У Крагујевцу се у организацији Агенције за безбедност саобраћаја, Одељења саобраћајне полиције ПУ Крагујевац и Савета за безбедност саобраћаја града Крагујевца, реализује низ превентивних активности  у циљу едукације најмлађих суграђана за безбедно учешће  у саобраћају. Представом ’’Пажљивко за децу’’ на полигону ОШ ’’Милоје Симовић’’, обуком ученика и  разговором са припадницима саобраћајне полиције отпочеле су данашње активности.

Једна од најзначајнијих превентивних активности Савета за безбедност саобраћаја града Крагујевца у овој години јесте унапређење, саобраћајно васпитање и образовање деце као најугроженије категорије учесника у саобраћају. Кроз различите едукације забавног карактера као што су полигон или представе, деца утврђују и стичу нова знања о безбедном учешћу у саобраћају, казала је Маја Ангеловска, чланица Градског већа.

Активности са Агенцијом за безбедност саобраћају и представницима МУП-а је само један он примера бриге локалне власти за најмлађе суграђане и њихово безбедно учешће у саобраћају, додала је она и подсетила да је у сарадњи са Агенцијом завршен пројекат Методологија зоне школа и да је град добио препоруке за уређење зона школа. Ангеловска је најавила у наредном периоду радове на уређењу и  унапређењу саобраћајне инфраструктуре и сигнализације у зонама основних школа ’’Станислав Сремчевић’’  и ’’Вук Караџић’’.

У оквиру активности за најмлађе учеснике у саобраћају  у вртићу ''Цветић'' биће одиграна представа, а у току дана биће одржане и едукативне трибине за младе на Економском факултету и Другој крагујевачкој гимназији, казао је Вељко Ћурчић, начелник Одељења за планирање, превенцију и едукацију. Свим активностима које смо припремили желимо да грађане свих узрасних категорија подсетимо на важност и значај безбедног понашања у саобраћају како би се број и последице саобраћајних незгода смањиле, казао је он и истакао да се ове године у односу на претходну број незгода смањио за 70. То нам је сигнал да смо превентивним активностима постигли неке од циљева али и да наставимо да их реализујемо.

Говорећи о активностима Игор Дичић, представник саобраћајне полиције ПУ Крагујевац  је казао да су се радо одазвали позиву Агенције за безбедност саобраћаја и подржали активности у циљу подизања нивоа безбедности наших најмлађих суграђана и омладине у саобраћају. У разговору са најмлађим суграђанима упознајемо их са правилима безбедног и одговорног  понашања у саобраћају. С друге стране, желимо да ђаци стекну поверење полиције и да знају да увек могу да нам се обрате јер смо ми ту да штитимо њихову безбедност.

Иначе, у Крагујевцу је у јуну одржано републичко такмичење Пажљивкове смотре на којој је учествовало 26 локалних самоуправа а победу су однели ученици крагујевачке ОШ ’’Милоје Симовић’’.