У организацији Агенције за безбедност сабраћаја, града Крагујевца и Полицијске управе Крагујевац, одржане су едукативне трибине за студенте на Економском факултету у амфитеатру и за средњошколце испред Друге крагујевачке гимназије а на тему „Безбедност младих у саобраћају“. На догађају, у оквиру ког су симулиране различите активности, присуствовали су у име Града, Сања Туцаковић, чланица Градског већа за локалну самоуправу, Бранко Стаматовић, в.д. директора Агенције за безбедност саобраћаја, Владимир Шебек, начелник ПУ Крагујевац и Маргарета Смиљанић, председнца Студентске конференције универзитета Србије (СКОНУС).

Још једна у низу акција коју је спровела Агенција за безбедност саобраћаја на тему „Безбедност младих у саобраћају“ пре свега је намењена младима који су у интерактивној симулацији испред Друге крагујевачке гимназије у прилици да опробају симулаторе превртања и чеоног судара. Ова симулација им помаже да схвате како их појас може заштити у случају саобраћајне незгоде јер се везивањем појаса спашава преко сто живота, рекао је Бранко Стаматовић, вд. директор Агенције за безбедност саобраћаја.

Поред симулатора ђаци и студенти присуствовали су едукативним трибинама на којима се говорило о ризицима у саобраћају, како млади страдају у саобраћајним незгодама, али и о томе како заједнички да пробуде свест о опрезности у саобраћају и постану промотери безбедности у саобраћају. Јако су нам важне активности које смо покренули са СКОНУС-ом и студентским парламентима јер сматрамо да су они најбољи промотери безбедности саобраћаја а млади, као једна од најугроженијих категорија учесника у саобраћају, нам говори о томе да нам морају бити приоритет у раду, додао је Стаматовић.

Циљ ових едукативних трибина је да након 2030. године Србија буде међу десет најбезбеднијих земаља у Европи. Наша визија је да немамо смртно страдале у саобраћајаним незгодама и да кроз овакве превентивне активности наши суграђани уоче због чега је нешто важно користити уз поруку да се саобраћајни прописи морају поштовати, поручио је Стаматовић.

Град Крагујевац има изванредну сарадњу како са Министарством унутрашњих послова тако и са Агенцијом за безбедност саобраћаја са којима смо спровели  низ активности са циљем да се повећа безбедност у саобраћају кроз едукацију најмлађих суграђана и омладине, рекла је Сања Туцаковић, чланица Градског већа за локалну самоуправу. Кроз едукативне активности, настојимо да подигнемо свест како школске деце тако и студената чиме указујемо на значај саобраћајног образовања и васпитања. Циљ нам је да кроз низ активности развијемо свест о безбедности пре свега школске деце и околине. Једна од активности је и набавка саобраћајне сигнализације испред основних школа које су изабране на основу студијског рада и анализе ризика, а то су заправо оне школе где је највише угрожена њихова безбедност, додала је Туцаковић. Пре пар месеци одржано је такмичење малишана „Пажљивкова смотра“ на коме је учествовало 90.000 деце из 71. локалне смоуправе где су деца из Крагујевца, подсетила је Туцаковић, освојила прво место.

Поред ђака Друге крагујевачке гимназије и студената који су се одазвали у великом броју, на данашњој едукативној трибини присуствовао је Душан Борковић, шампион Европе у аутомобилизму.