У оквиру обележавања Дана менталног здравља (10. октобар) у Крагујевцу ће бити одржан Фестивал менталног здравља, од 10. до 20. октобра. Програм фестивала који се састоји од многобројних радионица, предавања, трибина, изложби и симпозијума најављен је на данашњој конференцији за новинаре која је одржана у згради Града у присуству организатора и учесника фестивала. Први Фестивал менталног здравља у Крагујевцу организује се по узору на истоимени фестивал у Новом Саду који се одржава већ осам година.

Проф. Мирјана Беара са студијског програм за психологију Универзитета у Крагујевцу истакла је да се идеја о одржавању Фестивала менталног здравља из Новог Сада пренела  на друге градове, па се истоимени фестивал одржава у Суботица, Сомбору, Панчевоу, Зрењанину, Крагујевцу и неколико градова Црне Горе. Овогодишња тема гестивала је емпатија.

Фестивал је покренут са идејом да се дестигматизују проблеми и тешкоће у области менталног здравља и да се им се подршка учини доступнијом. Идеја овог фестивала је да се ментално здравље промовише као једно оптимално функционисање, не само као одсуство симптома и потешкоћа и менталних болести, већ једно оптимално функционисање у правцу добробити, тако да су и догађаји тако и конципирани. Бавићемо се проблемима у менталном здрављу и оптималним функционисањем као што су партнерски односи, вршњачки односи, пријатељства и слично – казала је Беара.

Поред Студијског програма за психологију, Фестивал у Крагујевцу реализују Институт за јавно здравље, Удружење психолога и студената психологије „Енграм“, Центар за услуге социјалне заштите „Кнегиња Љубица“ и Дом здравља Крагујевац.

Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту истакла је да је Крагујевац препознат као град који има изузетну међусекторску сарадњу што га је, између осталог препоручило, за доброг домаћина једном оваквом фестивалу.

Крагујевац је један од првих градова који је у праћењу националног програма превенције менталног здравља иницирао и говорио о потреби оснивања центара за ментално здравља, о потреби већег броја кадра који се бави овом тематиком, али смо и са постојећим ресурсима допринели јачању капацитета, промоцији, превенцији  и стављању у фокус јавног здравња,  програма који се односе на заштиту менталног здравља – казала је Гордана Дамњановић.

Др.Ивана Симић Вукомановић из Институт за јавно здравље најавила је одржавање Симпозијума на Медицинском факултету који ће се бавити значајем мултисекторске сарадње у очувњу и унапређењу менталног здравља.

Дом здравља Крагујевац ће током сутрашњег дана имати две активности, У СКЦ -у, 17 часова биће одржана трибина „Деменција и емпатија“ а психолози Дома здравља су припремили изложбу која показује како се људима мења рукопис у односу на то како им слаби памћење.

Проф. Дарко Хинић, руководилац студијског програма Психологија најавио је радионице за средњошколце које ће одржати студенти са овог студијског програма на различите теме које су повезане са емпатијом

Наша мисија је да приближимо психолошке услуге и потребу за психолошким услугама јавности. У оквиру тога наш студијски програм већ годинама реализује различите активности, као што је  СОС телефон „Корак“ који пружа услугу студентима Универзитета у Крагујевцу, где као волонтери учествују наши студенти, под менторством наших колега и у оквиру те приче је настала идеја да би Фестивал менталног здравља, у чијој реализацији су појединачно учествовале наше колеге, доведемо у Крагујевац. Пошто смо повезани са различитим институцијама у Крагујевцу, у оквиру фестивала смо успели да интегришемо различите приступе менталном здрављу и различите професије – казао је Хинић.

Комплетан програм Фестивала менталног здравља можете погледати овде.