У згради Градске управе представљени су резултати пројекта Help to Opportunities у реализацији Образовно културне заједнице Романипен, а у оквиру програма Ерасмус и програма Стратешког партнерства у сарадњи са више партнерских организација. Пројекат је почео са реализацијом 2022. године а завршава се до краја 2024. године.

Када је у питању социјална инклузија ромске националне мањине Град Крагујевац је пример добре праксе, рекла је чланица Градског већа за социјалну и здравствену заштиту, др Гордана Дамњановић. ОКЗ Романипен је друга ромска организација која се у сарадњи са Институтом за јавно здравље бави образовањем, превенцијом и развојем програма здравствене писмености и описмењавања ромске националне мањине будећи свест о унапређењу, очувању и смањивању обољења ромске популације. Активности које ће бити спроведене у оквиру овог пројекта унапредиће бригу о здрављу ромске националне мањине и подићи свест на виши ниво, додала је Дамњановић.

Ерасмус плус је програм стратешког партнерства који се заснива на подизању свести о здравственој писмености ромске популације у оквиру ког смо урадили свеобухватно истраживање о потребама у области здравља, рекао је извршни директор ОКЗ Романипен, Божидар Николић. На основу тих резултата креирали смо програм за описмењавање младих. У оквиру пројекта израђена је мобилна апликација. Реч је о друштвеној игри кроз коју ће се на најбољи могући начин упознати са здравственом писменошћу и тиме смањити број оболелих Рома. У сарадњи са Институтом за јавно здравље аплицирали смо за још један програм у оквиру европских фондова на тему здравља, најавио је Николић.

Фокус програма су неједнакости у здрављу које су све чешће у нашој заједници и осетљиве групе, попут ромске популације. На иницијативу образовно-културне заједнице Романипен покренут је овај програм, казала је проф. др Сања Коцић, помоћник директора Института.