Удружење ратних војних инвалида и породица погинулих бораца Крагујевац је поводом обележавања 30 година рада и постојања, у Скупштинској сали приредило Свечану академију и том приликом заслужним појединцима и организацијама доделило признања за дугогодишњу подршку раду Удружења, помоћ и сарадњу. Удружење је основано са циљем очувања правде, побољшања услова живота ратних војних инвалида и породица погинулих а пре свега чувања сећања на погинуле Крагујевчане. Свечаној академији су присуствовали председник Скупштине града Крагујевца Мирослав Петрашиновић и чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту, др Гордана Дамњановић.

Удружење је значајно за историју Града пре свега због неговања културе сећања према свим оним људима, нашим Крагујевчанима који су уложили живот у темеље наше државе и који су је бранили и очували, рекао је Петрашиновић. То је нешто што морамо да наставимо да негујемо, да се сећамо њихове жртве јер на такав начин омогућавамо да њихова дела наставе да живе и постану бесмртна. Оно што су они урадили очувало је и сачувало темеље српске државе какву данас познајемо, додао је Петрашиновић.

Најзначајнији резултати у досадашњем раду су изградња споменика, спомен собе и додела станова члановима Удружења, рекао је Милан Андрић, председник Удружења ратних војних инвалида и погинулих бораца Крагујевац. Удружење окупља и повезано је са 112 породица погинулих ратних војних инвалида и све породице гледамо као да су наше. Усвојен је Закон за борце што је једна од мера за унапређење положаја наших чланова. У име Удружуња захваљујем се граду Крагујевцу на подршци и доприносу свих ових година и надамо се да у будућности нећемо имати нових чланова, поручио је Андрић.

Присутни су били у прилици да погледају и документарни филм о настанку Удружења, његовом раду и активностима. Аутори филма су Зоран Лазаревић, Данко Вранић и Владан Адамовић уз коришћење дела филмског материјала аутора Дејана Ђусића.