У свечаној сали Прве крагујевачке гиназије одржана је комеморативна академија под називом „Смрт је део живота на звезданој стази“ поеме коју су извели ученици школе. Академији су присуствовали градоначелник града Крагујевца, Никола Дашић са сарадницима, епископ шумадијски господин Јован, представници школске управе, Универзитета у Крагујевцу и делегација градова побратима и пријатеља.

Сваке године у исти дан и исти час, под велом историје, са тугом али и пркосом говоримо о октобру 1941. године. Данас, и после 82 године, желимо да причу о њима поделимо са целим светом. Говоримо о свом граду и страдању које нећемо заборавити. Живимо и чувамо сећање на све ђаке и родољубе нашег града, наше Шумадије, рекла је директорка Прве крагујевачке гимназије, Славица Марковић. У име тог сећања одајемо почаст жртвама крагуејвачког октобра. Наша мисија је да сва болна сећања преточимо у наду, љубав и лепоту које ће се из суморног октобра винути и наћи своје место и овде и у целом свету. И зато, и данас говоримо, сликамо стиховима и нотама сећајући се октобра 1941. године, поручила је Марковић.

Програм су осмислили и припремили ученици и професори Симонида Павловић, Мирјана Арнаут, Андријана Ивановић, Сузана Јевтовић и Марија Мошић.

Хор школе извео је композицију „Ено тамо“ коју је написала ученица Емилија Накић. Све писане аранжмане за хор и оркестар писале су наставнице школе Сузана Јевтовић и Марија Мошић. Аранжман на текст и музику композиције „Не дам“ обогаћен текстом „Волим, волим“ написао је бивши ученик Прве крагујевачке гимназије, Перица Марш.

Као и сваке године, на литерарном конкурсу, награђени су ученици: Ања Збиљић из фонда „Ангелина и Љубомир Марковић“, Јелена Миловановић из фонда Душица Драгојловић“и Милица Николић из Фонда ученика и наставника Прве крагујевачке гимназије.