Вече пред 21.октобар у Музеју су по 17. пут кроз колажну манифестацију симболично названу „Бдење“ уметници кроз различите програме уз сећање на крагујевачку трагедију и њене жртве послали поруке мира.

„Бдење“ у Музеју „21.октобар“ отворила је изложба 22. Међународног салона антиратне карикатуре на којој су у присуству градоначелника Николе Дашића, бројних делегација градова побратима и пријатеља, културних посленика уручене награде овогодишњим добитницима.

Музеј „21.октобар“ је међународни центар антиратне карикатуре, рекао је, пожелевши добродошлицу гостима и уметницима у име града Крагујевца, Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу. Као вредносна орјентација свих претходних генерације и данашње, ова изложба неформално представља мировни покрет Крагујевчана. Од када је света и века било је ратова, а данас сведочимо њиховом умножавању. Позив који упућујемо данас кроз овај међународни догађај, а он је више од изложбе, представља нашу жељу за промоцијом мира на глобалном нивоу. Богатство личних израза уметника и боја којима дочаравају гласније од речи, снажније од оружја, арсенал су на који смо поносни, поносни што је на овој адреси и на то што се увећава из године у годину, поручио је Бјелетић.

Ми немамо други свет, ми морамо овај свет да покушамо да учинимо бољим, рекао је Миодраг Стојиловић, председник Савета Салона и један од његових оснивача. Перо не може превише да се бори против мача, али верујем, да има још довољно људи. У то нас уверавају стотине карикатуриста који нам 42 године прилажу своја мишљења о бољем свету и деле са нама поруку мира, казао је он подсетивши на то да је изложба гостовала у више од 40 градова у више од 20 земаља и да је била у Уједињеним нацијама и згради Европске уније у Бриселу.

Гран при награду 22. Међународнг салона антиратне карикатуре, коју додељује Асоцијација градова весника мира, одлуком жирија освојио је Милета Мића Милорадовић, чиме је после 30 година ово највише признање Салона поново дошло у Крагујевац. Иако је добитник више међународних награда, Милорадовић каже да му је ова најдража због квалитета Салона и зато што је ово његов град. Моћ карикатуре није велика али је значајно да подсети да су постојали неки људи који су били против рата. Не иду сви људи добровољно у рат, неки су присиљени на то, а моја карикатура, објаснио је Милорадовић, управо говори о томе, јер представља ратнике који хоће да се сликају са голубом мира.

У наставку уметничког програма „Бдење“ у кино сали Музеја приказан је документарни филм „Прекинут лет“ аутора Дејана Ђусића који говори о споменику стрељаним ђацима и професорима и његовом аутору. Овај споменик откривен је пре 60 година и постао је симбол крагујевачке трагедије и нашег града, а овим филмом смо хтели да се подсетимо на његову улогу сећања на жртве, казала је директорка Спомен парка Маријана Станковић. У наставку је промовисана и поема која ће сутра бити изведена на Великом школском часу „Шум, Шумарице, писца Дарка Цвијетића у режији Марка Мисираче а програм „Бдења“ завршен је четвртим концертом у оквиру „ОКТОХ-а“ на коме су наступали градски камерни ансамбл из Инголштата и градски камерни хор Лицеум из Крагујевца.