Октобарске здравствене дане, 48. по реду, у организацији Српског лекарског друштва Окружне подружнице Крагујевац уз подршку Града Крагујевца, Универзитета, Факултета медицинских наука, Универзитетског клиничког центра, отворио је градоначелник Крагујевца Никола Дашић.

Научни скуп међународног карактера, Октобарски здравствени дани у Крагујевцу, трају већ 48 година и изузетно су важан догађај за наш град и нашу земљу. Крагујевцу, као регионалном здравственом центру, захваљујући Универзитетском клиничком центру али и другим здравственим установама, гравитира више од два милиона људи, казао је градоначелник Крагујевца Никола Дашић и истакао да су улагања у нова знања и нову опрему једини начини да пацијенти добију најквалитетнију здравствену услугу. Он је подсетио да држава улаже у опремање здравствених центара и најавио скорашњу реконструкцију УКЦ у Крагујевцу. Поред најсавременијих апарата и медицинске опреме обезбеђених у претходним годинама за дијагностику и лечење, за рад здравствене струке од великог је значаја усавршавање људи због чега овај међународни научни скуп има немерљив значај. Град Крагујевац ће зато наставити да буде покровитељ ове научне манифестације јер представља непосредно улагање у здравље наших суграђана, поручио је градоначелник Дашић.

Током два дана трајања стручног скупа у Крагујевцу на теме савремене лабораторијске дијагностике у клиничкој пракси, педијатрији и хематологији, о хипербаричној и спортској медицини, актуелностима у стоматологији и др, говориће 75 предавача из Србије и 25 из иностранства: Северене Македоније, Црне Горе, БиХ, Републике Српске, Словеније, Грчке, Бугарске, Румуније и Русије.

Међу предавачима је велики број лекара из УКЦ Крагујевац што ће допринети стручном усавршавању и бољој здравственој заштити целокупног становништва, казао је проф. др Слободан Милисављевић, в.д. директора УКЦ Крагујевац. У протеклом периоду у УКЦ Крагујевац и у све здравствене установе у Србији, захваљујући ангажовању државе, обезбеђен је велики број апарата, а ово је наш допринос да на стручном пољу унапредимо здравствену заштиту.

Поносан сам на традицију и трајање овог стручног скупа који је од скупа лекара, ентузијаста из Крагујевца, први пут окупљених пре 48 година, прерастао у међународни конгрес и наставља да расте као што расте и Крагујевац, казао је др Горан Азањац, председник Окружне подружнице СЛД у Крагујевцу. Професор Азањац се захвалио организационом и научном одбору који су учинили да Октобарски здравствени дани у Крагујевцу имају национални значај, пожелео угодан боравак учесницима и успешна излагања предавачима.

Свечаном отварању у конгресној сали Хотела Крагујевац присуствовали су ректор Универзитета проф. Др Ненад Филиповић, представници СЛД, Лекарске коморе Србије, УКЦ Крагујевац, ФМН, здравствених установа из града, округа и региона.