Пројектом термо – техничке инсталације, Музеј „21.октобар“ ускоро ће решити проблем грејања и хлађења који га прати од његовог оснивања. Укупна вредност пројекта који је припреман три године је 35 милиона динара, а финансиран је средствима града Крагујевца у износу од 20 милиона динара и Министарства културе у износу од 15 милиона.

Све претхпдне генерације у складу са својим размишљањима и могућностима придавале су значај Музеју 21.октобар, што чини и данашња генереција, имајући у виду његову делатност и разлог оснивања. У веома изазовним временима, у периоду епидемије пре две године, узимајући у обзир значај Музеја „21. октобар“ за Крагујевац као симбола града, из градског буџета издвојено је 20 милиона динара за реконструкцију крова, односно купола. Финансирање овог пројекта је још један од начина да искажемо пијетет према жртвама и музеју који је са тим циљем и основан, али и да изразимо захвалност данашњим и претходним генерацијама на добром и пажљивом управљању, рекао је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу. Он је додао да Музеј „21.октобар“ бележи и пораст броја посетилаца, тако да се пројектом решава проблем у изложбеном простору када је у зимском периоду хладно, а у летњем када је топло.

После замена купола, ово је за Музеј „21.октобар“ најбитнији инфраструктурни пројекат, имајући у виду да од његовог оснивања систем грејања није функционисао, а решићемо и проблем хлађења, казала је Маријана Станковић, директорка Спомен парка „Крагујевачки октобар“. За нас је то важно из два разлога, објаснила је, најпре због посетилаца, а затим и због реализације програмских активности које су до сада у зимском периоду биле готово немогуће.

У оквиру припремних активности за увођење опреме и извођење радова, данас су Музеј „21 октобар“ обишли представници предузећа „Елкомс“ из Београда, са којим је потписан уговор. Радови ће подразумевати уградњу три клима коморе са VRV системима који омогућавају важдушно грејање, хлађење и регулацију влаге.