У циљу побољшања квалитета комуналних услуга које утичу на квалитет живота грађана и чистији град, ЈКП Шумадија закључила је уговоре у вредности од 16 милиона динара за набавку нових контејнера.

Новим контејнерима биће замењени дотрајали, док ће један број бити постављен на новим локацијама, а на основу до сада достављених потреба савета месних заједница чију је оправданост потврдила надлежна служба. Тако ће се у наредном периоду на сеоском подручју повећати број контејнера.

Како би ниво хигијене у блоковским насељима попут МЗ Аеродром подигли на виши ниво, у плану за следећу годину је и изградња 20 полуподземних контејнера у вредности од 14 милиона. Један овакав контејнер може да замени пет регуларних, а у плану је набавка дела механизације која служи за подизање контејнера.

Замена дотрајалих, постављање нових и изградња полуподземних контејнера једним делом ће допринети да хигијену на територији Крагујевца подигнемо на виши ниво, али још један значајнији сегмент је појачан надзор над поштовањем градске Одлуке о одржавању чистоће, казала је Маја Ангеловска, чланица Градског већа за комуналне делатности.

Имајући у виду да је по овој одлуци строго забрањено бацање отпада и амбалаже насталих обављањем делатности у посуде које користе грађани, власници угоститељских и трговинских објеката имају обавезу да одреде локације за постављање одређеног броја типизираних посуда као и да закључе уговор са ЈКП Шумадијом за одвоз отпада и амбалаже као и за утврђивање одговарајућег броја посуда.

С обзиром на то да се највећи број пријава грађана односи на пребрзо пуњење контејнера, а да велики број трговинских и угоститељских објеката, као и инвеститора стамбених зграда не поштују одредбе Одлуке о одржавању чистоће, поменутим правним субјектима биће упућено обавештење и одређен рок до ког могу да се обрате ЈКП Шумадији ради закључења уговора.

Град Крагујевац позива привредне субјекте да, уколико нису то учинили до сада, закључе уговор о одржавању чистоће са ЈКП Шумадија, али и оне који већ имају закључене уговоре, да се јаве овом јавно комуналном предузећу ради закључивања анекса уговора којим се регулишу права и обавезе уговорних страна, у циљу уређења ове области.

Апелујемо на привредне субјекте да се јаве ЈКП Шумадија у одређеном року, како град Крагујевац, преко надлежних органа не би био у ситуацији да предузме мере инспекцијског надзора и контроле комуналне милиције. Сматрамо да ово није додатни намет него обавеза чијим поштовањем доприносимо лепшем и чистијем граду.