Градско веће града Крагујевца је у циљу уређења централног градског језгра али и стварања услова за постављање привремено – монтажно демонтажних објеката (тезги и киоска) на локацијама где до сада то није било могуће, као што су локације за такси стајалишта, затим локације за манифестације и јавне садржаје и постављање летњих башти, усвојило више програма, навела је Маја Ангеловски, чланица Градског већа за комуналну делатност.

Потреба за доношењем ових програма условљена је променама у Закону о планирању и изградњи, Одлуком о недавно усвојеној одлуци о комуналном реду, али пре свега нашом жељом да град у коме живимо, радимо и стварамо породице буде уређенији и лепши, а туристима који га посете остане у лепом сећању.

И сами знате да кад посетите неки други град да оно што прво на вас остави утисак је уређеност. У то намери донели смо програм који прописује основне урбанистичке услове за јединствен изглед свих монтажно – демонтажних објеката, киоска на градској јавној површини. Тиме на градским површинама више нећемо имати киоске различитих боја, величина и материјала што такође оставља утисак, али неуређености. Изменом и допуном програма за киоске утврдили смо и нове локације .Те локације су у деловима града где су сада новоизграђени стамбено пословни комплекси. а као пример ћу навести простор око Палате правде, Економског и Правног факултета, Дениног брда – казала је Маја Ангеловски, чланица Градског већа за комуналне делатности.

Програмом су такође утврђени и услови јединственог изгледа тезги, које ће више личити на кућице, а које ће на одређеним локацијама бити постављане током празничних дана, али и на фреквентним местима и насељеним месним заједницима - Аеродрому, Станову, Ердоглији и наравно центру града, независно од празника.

Имајући у виду да се у Крагујевцу током године организује велики број манифестација од значаја за град и други забавни садржаји, један од усвојених програма односи се и на локације за њихово одржавање. Новина је то што је за сваку локацију могућа изградња дистрибутивног ормара који ће бити повезан одговарајућим напојним кабловима. Ово је значајно због безбедности посетилаца пре свега, али и решавања проблема приступа електроенергетском систему, што је на појединим локацијама уочено као недостатак.

Када је реч о програму постављања летњих башти на јавним површинама за локације где се оне и сада налазе а то су Цветни трг, Пешачка зона, улица Лоле Рибара, Бранка Радичевића и Милоја Павловића, програм дефинише правила изгледа летње баште. У циљу постизања естетске униформисаности предвиђени су сунцобрани светле беж боје док је за озелењавање предвиђена садња одређених врста биљака у мобилним жардињерама.

Сви ови програми усвојени су ради дефинисања правила за уређено, рационално и одрживо коришћење јавних отворених простора централног градског језгра Крагујевца. Верујемо да ће они, као и друге одлуке у области комуналне делатности које смо усвојили до сада, а тичу се комуналног реда, одржавања чистоће, изградње зелених и рекреативних оаза допринети да град који волимо буде још лепши, живот у њему садржајнији са уређеним просторима и складном амбијенту у којима ће наши грађани проводити пријатно слободно време али и гости који дођу у Крагујевац.