На трибини Акција 1 – грантови за мале иницијативе у оквиру друге фазе програма РОМАКТЕД, одржаној у згради Градске управе, представљени су резултати првог гранта - подршке спровођења мале матуре за 39 Рома и Ромкиња након завршетка основног образовања и одржавање радионица за економско оснаживање и боље позиционирање петоро младих из ромске заједнице у оквиру другог гранта. Између осталог на трибини се говорило и о важности школовања Рома и Ромкиња.

Реч је о наставку програма подршке јединицама локалне самоуправе за оснаживање ромске заједнице, у којем је, захваљујући активностима спроведеним током прве фазе, Град Крагујевац један од 12 локалних самоуправа. Оно што се планира на националном нивоу кроз националне стратегије је примењено на локални ниво и локалне акционе планове за ромске заједнице. Представници ромске заједнице активно учествују у планирању и изради програма за унапређење њиховог положаја. Данас је представљен мали грант - подршка за реализацију мале матуре за 39 младих Рома и Ромкиња, а у току су, у оквиру другог гранта, радионице за економско оснаживање и бољу запошљивост која ће трајати до марта 2024. године, казала је др Гордана Дамњановић, члан Комисије за социјалну политику, здравство и образовање Привременог органа града Крагујевца.

Светлана Стефановић, извршна директорка Фондација БФПЕ за одговорно друштво, представница једне од организација за подршку Савету Европе за реализацију РОМАКТЕД II каже да je ово наставак свега онога што је урађено у периоду од 2017. до 2020. године, истичући да је важно да ромска заједница препознаје своје приоритете, идетификује оно што је најбитније и заједно са доносиоцима одлука, институцијама ради на њиховој реализацији. Ова фаза подразумева и одговорно буџетирање програма за Роме средствима из градских и општинских буџета као и спречавање говора мржње и пружање подршке повратницима.

У фокусу програма су млади Роми и Ромкиње и њихово оснаживање за будућност, улагање у образовање и подстицај да не излазе из система образовања што и јесте допринос економском оснаживању и њиховом бољем позиционирању на тржишту рада. Резултати другог гранта биће представљени у марту 2024. године.