У организацији Завичајног удружења „Ибарски Колашин“ а уз подршку града Крагујевца одржана је културно-уметничка манифестација „Колашин у Крагујевцу 2023“. У име Града манифестацији су присуствовали Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа града Крагујевца и Александар Лазовић, саветник Привременог органа града Крагујевца док су представници Завичајног удружења „Ибарски Колашин“ Недељко Томовић, председник Удружења и Томислав Радовић, заменик председника Удружења.

Одржавање овакве манифестације у Крагујевцу је значајно јер Удружење „Ибарски Колашин“ негује традиционалну културу, културу народа који су пореклом са Косова и Метохије а посебно је важно у овим тешким тренуцима за нашу државу и за наш народ који је остао да живи на Косову и Метохији, истакао је Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа града Крагујевца. Људи који живе у Централној Србији, у Шумадији и у другим крајевима често несхватају тежину тренутка у коме се наши сународници на Косову и Метохији налазе. Ово Удружење се труди да одржи везу рођака и пријатеља који су остали на КиМ са људима у нашем граду и да укаже и помогне на сваки начин да њихов положај на КиМ учини лакшим, рекао је Петрашиновић и додао да ће град Крагујевац увек подржавати овакве манифестације и бити ту када се наши људи са Косова и Метохије окупљају.

Удружење данас слави десет година постојања. Трудили смо се да ове године наш програм буде разноврснији, прилагодили смо га свим узрастима јер желимо да се деца заинтересују за нашу културу и обичаје које смо донели, рекао је Томислав Радовић, заменик председника Удружења „Ибарски Колашин“. Срдачност, љубав једни према другима, помоћ, солидарност пронашли смо у Крагујевчанима. Циљ нам је да преко нашег Удружења развијемо наш крај који је неоправдано запуштен јер имамо две предивне планине Рогозну и Мокру Гору које су неискоришћене и борићемо се да се наши људи врате и да им помогнемо да опстану, поручио је Радовић.

У програму су учествовали истакнути уметници на гуслама и фрули. Гости вечери били су Културно-уметничко друштво Мокра Гора из Зубиног Потока, КУД „Абрашевић“ из Крагујевца, вокална солисткиња Катарина Богдановић и представници сликарске галерије из Зубиног Потока.