У Скупштинској сали одржана је обука за ромске невладине организације и запослене у локалним самоуправама под називом „Положај и надлежности Заштитника грађана“. Циљ обуке која је организована у оквиру заједничког програма Европске уније и Савета Европе „Horizontal Facility за Западни Балкан и Турску“ је унапређење и разумевање у области заштите права ромске заједнице и осталих рањивих група.

Учеснике обуке у име Града поздравила је др Гордана Дамњановић, чланица Комисије за социјалну политику, здравство и образовање Привременог орагана града Крагујевца и том приликом нагласила да град Крагујевац као лидер у области превенције дискриминације и спровођења законске регулативе у области заштите грађана има привилегију да се налази међу јединицама локалних самоуправа у којима се спроводи ова врста едукације. Едукација која се одржава у оквиру 75 дана обележавања 75 година Универзалне декларације о људским правима намењена је организацијама цивилног друштва, запосленима у јединици локалне самоуправе и другим институцијама како би се ближе упознали са заштитом права националних мањина, а град Крагујевац је познат као пример добре праксе који је током претходне године усвојио Aнтидискриминациони кодекс, истакла је Дамњановић.

Координаторка пројекта Савета Европе, Светлана Ракић рекла је да се пројекат у Крагујевцу реализује у сарадњи са Заштитником грађана у циљу промовисања стандарда и вредности Савета Европе и побољшања положаја угрожених група. Пројекат се поред Београда реализује на још пет локација у Србији. Тренинзи су већ одржани у Врању и Бујановцу, данас смо у Крагујевцу, сутра у Нишу и Лесковцу, изјавила је Ракић.