Прва редовна седница Градског штаба за ванредне ситуације на територији града Крагујевца формираног након образовања Привременог орган града Крагујевца одржана је данас у згради Градске управе.

Према извештајима и анализама које су поднели представници наших јавних комуналних предузећа и осталих служби које учествују у функционисању Штаба за ванредне ситуације, наш јавни комунални сектор спреман је да дочека предстојећу зимску сезону, као и да је епидемиолошка ситуација у граду стабилна, а исправност хране и воде на задовољавајућем нивоу. И све остале службе које учествују у раду Штаба за ванредне ситуације и које су увек активне када дође до ванредних околности су спремне да адекватно реагују и буду на располагању грађанима Крагујевца у свакој ситуацији, истакао је заменик команданта Градског штаба, Мирослав Петрашиновић.

Члан Градског штаба за хитне интервенције у ванредним ситуацијама, Марко Вујновић, рекао је да је зимска служба ЈКП Шумадија спремна да са првим снежним падавинама интервенише на улицама града Крагујевца, нагласивши да је оперативним планом и програмом пословања зимске службе предвиђено да се одржава око хиљаду километара путне мреже на сеоским и градским подручјима. У циљу обезбеђивања свих путних праваца у граду, нормалног функционисања јавног градског саобраћаја и приступа свим институцијама, припремили смо и механизацију и радну снагу, тако да ће редовне активности наших суграђана и транспорт робе моћи несметано да се обављају, казао је Вујновић. Зимска служба располаже са 11 возила, девет радних машина, пет екипа за градско и четири за сеоско подручје и три резервне екипе које су спремне да у случају обилнијих падавина одмах реагују.

Када је реч о здравственом стању становништва на територији града Крагујевца, спец. др мед. Небојша Ранковић, члан Градског штаба за област јавног здравља, каже да је ово период када се бележи уобичајени тренд пораста броја оболелих од разних респираторних обољења, па и од ковида. Када је у питању помало заборављена корона, у овом тренутку имамо 30% позитивних од укупног броја тестираних, али добра вест је да овај сој, по досадашњим сазнањима и искуствима, не проузрокује теже облике нарушавања здравља, нагласио је Ранковић. Што се тиче респираторних обољења сличних грипу, Ранковић је истакао да је број оболелих на приближном, чак нешто мањем нивоу у односу на исти период протеклих година и апеловао на суграђане, пре свега на особе ослабљеног имунитета, хроничне болеснике и старије од 65 година, да се вакцинишу.

Седница је завршена уручењем захвалница које је поводом Дана Сектора за ванредне ситуације, на основу Закона Министарства унутрашњих послова и овлашћења министра унутрашњих послова, помоћник министра и начелник Сектора за ванредне ситуације, Лука Чаушић, доделио субјектима који су помагали приликом санирања последица овогодишње елементарне непогоде. Захвалнице за велику подршку и изузетну сарадњу са Сектором за ванредне ситуације уручене су предузећу „Корман пут“, Добровољном ватрогасном друштву „Крагујевац“, ЈКП „Водовод и канализација“, ЈКП „Шумадија“ и Црвеном крсту Крагујевац.