Полагањем венаца крај споменика ''1300 каплара'' одата је пошта жртвама Скопског ђачког батаљона, несвршеним официрима Војне школе који су се одазвали позиву државе да пруже подршку  српској војсци на фронту на Колубари.

Данас смо на месту које је важно за српску историју, на путу којим су 1300 каплара прошли да бране Србију у тренуцима када је то било најпотребније српској војсци, казао је Предраг Стевовић, члан Привременог органа Града Крагујевца. Младићи, несвршени војни официри стали су на браник отаџбине и дали своје животе да бисмо ми данас били слободни. То говори да смо ми слободарска нација, да ценимо слободу више него свој живот, додао је он и истакао да зато и јесмо велики народ. Не због величине територије, ни броја становника, већ због онога што смо спремни да урадимо да бисмо одбранили своју част, образ и слободу, поручио је Стевовић.

У име града, венац крај спомен обележја у Шумарицама, положили су чланови Привременог органа Предраг Стевовић и Ивица Самаиловић, затим делегација Војске РС, представници СУБНОР-а и Удружења потомака ратника Србије 1912-1920 ''Војвода Радомир Путник''.