На Шумадија сајму данас је свечано отворен 14. Сајам туризма и сеоског туризма. У присуству представника Амбасаде Израела, Привредне коморе Србије, Туристичке организације Србије, Града Крагујевца, излагача и посетилаца сајам је отворио Немања Радовић, помоћник министра туризма и омладине.

Србија је ове године остварила рекордне резултате и убрзано се опоравља после епидемије корона вируса, рекао је Немања Радовић, помоћник министра туризма и омладине. Ове године приметан је раст туризма у прва три квартала где смо достигли око две милијарде девизног прилива. Досадашњи резултати нас обавезују да се потрудимо и уложимо још више напора како би дошли до још бољих резултата чему ће допринети и нова законска регулатива на којој ради министарство, истакао је Радовић и додао да се ради и на изради нове стратегије. Он је овом приликом позивао све градове да раде програме развоја туристичког места како би одатле кренули у развој туристичких производа и атракција које су специфичне за свако место.

Град Крагујевац је и ове године, остварио раст туристичког промета. Остварен је пораст броја ноћења за око 25% и раст броја долазака у наш град за 15%, рекао је Бојан Павловић, директор Градске туристичке организације. Крагујевац је град који се убрзано развија а инфраструктурни пројекти доприносе јачању наше туристичке инфраструктуре, што потврђују и статистички подаци јер ове године бележимо и раст броја ноћења иностраних гостију преко 60%. У току године у нашем граду је било доста манифестација, обележавања значајних јубилеја, реконструкција Трга Војводе Радомира Путника, отворен је нови забавни парк на језеру Бубањ, Скејт парк као и Музеј бицикала и поп културе. Значајни пројекти доприносе да туристичка понуда града Крагујевца буде комплетнија, разноврснија и да као туристичко одредиште град Крагујевац буде атрактивнији, закључио је Павловић.

Ове године на Сајму туризма и сеоског туризма имамо 90 излагача, истакао је директор Шумадија сајма, Александар Штајн. Поред туристичких организација из целе Србије и произвођача, излагача здраве хране и зимнице, ове године међународни карактер проширен је и излагачима из бање Мако, која је једна од најзначајнијих и најпосећенијих бања у Мађарској, гостима из Босне и Херцеговине, Црне Горе а ту су и представници Амбасаде Индонезије. У наредном периоду трудићемо се да јачамо међународне капацитете, поручио је Штајн.