Прва крагујевачка гимназија је 190 година постојања обележила Свечаном академијом којој су присуствовали епископ шумадијски, господин Јован, министарка просвете, Славица Ђукић Дејановић, председник Привременог органа града Крагујевца, Никола Дашић, ректор Универзитета у Крагујевцу, Ненад Филиповић и бројни представници градских и државних институција.

У себи носимо осећање најдубљег поштовања за утемељиваче и осниваче ове школе, генерације њених ђака и све оне који су деценијама уназад били посвећени васпитању и образовању младих, казала је директорка Прве крагујевачке гимназије, Славица Марковић. Осврнувши се на историју развоја гимназије кроз готово два века, она је подсетила да је 1833. године, када је основана, ово била прва школа те врсте у Кнежевини Србији, као и да је из ње изашло много познатих научника, државника, војсковођа, књижевника, уметника који су нам данас понос и узор. Гимназија је ширила свој утицај на догађаје важне за историју српског народа, али и умела да препозна добро у другима, да учи и развија се. Тако смо 2008. године проглашени школом од посебног интереса за Републику Србију. Данас смо школа са преко 1400 ученика и више образовних профила, а наши ђаци су са професорима стизали до Хјустона, Маракеша, Јапана и по читавој Европи, рекла је Марковић, захваливши се свима, а посебно ученицима и запосленима на посвећености својој школи.

Прва крагујевачка гимназија има значајну улогу у образовном систему Републике Србије, рекла је министарка просвете, Славица Ђукић Дејановић. Захваљујући квалитетној настави и ваннаставним активностима, посвећеном раду наставника и стручних сарадника, као и одговорном и ефикасном руковођењу, Прва крагујевачка гимназија је оправдано међу најпожељнијим школама у овом делу Србије. Због своје изузетности и преданог рада Прва крагујевачка гимназија је Одлуком Владе Републике Србије проглашена за школу од посебног националног интереса која одговорно и професионално припрема своје ученике за даље образовање и за многе животне изазове. Ученици ове школе су поносни на бројне награде и изузетне резултате на националним и међународним такмичењима којима се поноси и читава Србија, поручила је Ђукић Дејановић.

Прва крагујевачка гимназија је међу свим генерацијама увек била класа. То се односи и на кадар који је ову школу завршио, све који су присутни на данашњој свечаности, а који су постигли много, рекао је председник Привременог органа града Крагујевца, Никола Дашић. Крагујевац је увек чувао своју гимназију и био поносан на њу, али је у дубљем смислу гимназија била та која је чувала Крагујевац, баш као и Универзитет. То је оно што нас чини градом. Гимназија је увек била школа која је пружала додатни квалитет у образовању наше деце и помагала да млади поред знања стекну озбиљан и јак карактер. Надам се да ће Прва крагујевачка гимназија у наредним деценијама наставити да обликује наш Крагујевац на прави начин, поручио је Дашић.

Ректор Универзитета у Крагујевцу, Ненад Филиповић, изразио је понос што је и сам био ђак ове гимназије и имао професоре који су уткали своје животе у ову институцију и све који су из ње изашли.

На Свечаној академији уручене су захвалнице Министарству просвете РС, Граду Крагујевцу, Епархији шумадијској, Универзитету у Крагујевцу и Школској управи Крагујевац.

Уметнички програм под називом „Када се одавде пође, једном се опет врати звезданих очију“ за прославу јубилеја припремили су садашњи и бивши ученици, професори и родитељи Прве крагујевачке гимназије.