На тему дискриминације и антициганизма, као појмовима и њиховим правним оквирима, данас је за запослене у јавним службама и инстутицијама одржана радионица као једна од активности пројекта  “Социјална инклузија за достојанствен живот Рома и других осетљивих особа у Републици Србији 2023 – 2026” који се у сарадњи са Екуменском хуманитарном организацијом из Новог Сада реализује у Крагујевцу. Обуку је одржала Слађана Јовановић, координаторка пројекта ЕХО. O култури и традицији Рома говорили су амбасадори за дискриминацију и антициганизам Игор Јовановић и проф. др Зоран Павловић.

Циљ је да што више допремо до државних службеника, запослених у институцијама али и припрадника ромске заједнице како бисмо постали толерантније друштво и утицали на више међусобног поштовања. Поред државних службеника, истакла је Слађана Јовановић пројектни координатор Екуменске хуманитарне организације из Новог Сада, желимо да утичемо и на ромску заједницу да буду упућени где, како и коме да се обрате и укажемо на начин којим би требало да се обрате, јер дискриминација може да буде двосмерна, додала је она и подсетила да је поред  Крагујевца, обука одржана у београдским општинама Вождовац и Звездара. Били смо у Беочину, а после Крагујевац предстоји нам Ковин, Ниш и Велика Плана као локалне самоуправе које су у пројекту “Социјална инклузија за достојанствен живот Рома и других осетљивих особа у Републици Србији 2023 – 2026”, казала је координаторка пројекта.

Ивана Обрадовић Станић, начелница Одељења за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима каже да се у оквиру пројекта и компоненте образовања Рома и Ромкиња, у неколико основних школа са педагошким асистентима спроводи пројектна активност. Када је реч о становању, Град Крагујевац је расписао јавни позив намењен ромским породицама које имају породичне куће које нису легализоване. У оквиру пројектне активности формиран тим са ЕХО како бисмо помогли у њиховом озакоњењу. Данашњом радионицом реализујемо трећу компоненту, обука запослених у јавним управама у оквиру које су дефинисани и правно уоквирени појмови  дискриминације и антициганизма, казала је начелница Одељења.