Најстарији факултет Универзитета у Крагујевцу, Факултет инжењерских наука, данас је прославио 63 године постојања и рада. Госте Свечане академије уприличене поводом обележавања годишњице поздравили су министарка просвете, проф. др Славица Ђукић Дејановић, ректор Универзитета у Крагујевцу, проф. др Ненад Филиповић, члан Привременог органа града Крагујевца, Ивица Момчиловић и, у име домаћина, декан ФИН-а, проф. др Слободан Савић.

Декан је подсетио како је ова високообразовна установа која је 1960. године била само одељење Машинског факултета у Београду, а за само три године постала самостални Машински факултет у Крагујевцу, кроз деценије расла и квантитативно и квалитативно, да би 2012. године прерасла у Факултет инжењерских наука. Тренутно на свим нивоима студија имамо 20 акредитованих студијских програма на српском и два на енглеском језику. Последњих десетак година број студената расте, а највеће интересовање влада за машинско инжењерство, рекао је Савић, нагласивши да је електротехника и рачунарство, што је такође избор великог броја младих, тренутно у фази акредитације. Захваљујући Министарству просвете до сада је урађено доста инфраструктурних радова, а поред побољшања услова за студенте и запослене у плану је набавка капиталне опреме и учила. Будући да имамо велики број домаћих и међународних пројеката, циљ је да се не само запослени, већ и докторанти и студенти мастер студија укључе у научно-истраживачки рад, казао је Савић.

Ово је златно доба за све који се баве инжењерством, техником, ИТ технологијом, вештачком интелигенцијом и разним дисциплинама које техника прожима, пре свега због привреде која тражи наше студенте са завршних година и мастера, казао је ректор Филиповић и нагласио да не постоји ниједан незапошљени стручњак у области информационе технологије. Јако је битно да се тај тренд настави и да се проширује капацитет за пријем нових студената, као и за научно-истраживачке пројекте у овој области. Факултет инжењерских наука поред дуге традиције сада има и стране студенте и пуно нових програма које желимо још више да развијамо како би Крагујевац, као центар индустрије, наставио у том правцу, поручио је Филиповић.

Из године у годину сведоци смо нових достигнућа и унапређења рада овог факултета, а јасан доказ је управо број студената који га уписују. У делу својих надлежности Град Крагујевац ће наставити да помаже развијању привредног амбијента у граду, а комуналне услуге и све остало што утиче на наш свакодневни живот уздигне на ниво који четврти по величини град у Србији заслужује, поручио је Ивица Момчиловић.

Препознатљивост самог факултета, његова издавачка делатност, изванредни студенти који су способни да се интелигенцијом и инжењерским знањем прилагоде променљивим условима тржишта и стручност предавача који инжењере не формирају само као стручњаке, већ људе који умеју да мобилишу и друге да би Крагујевац ишао напред, чине да данас ово буде празник не само Крагујевчана, него читаве Србије, истакла је министарка Ђукић Дејановић.