Четврти Шумадијски фестивал ракије који је окупио 38 дестилерија из Србије и Северне Македоније отворен је данас у Exclusive event центру. Фестивал који организују Асоцијација произвођача ракије „Шумадијска ракија“ и Градска туристичка организација „Крагујевац“, под покровитељством Града Крагујевца, отворио је Никола Дашић, председник Привременог органа града Крагујевца.

Наша Шумадија је одувек била не само географски центар Србије. Овде се Србија и градила и бранила, све модерне државне институције су зачете у Шумадији, али је поред свега тога одувек гајила и развијала један посебан бренд, а то је да је најзначајнији произвођач ракије од шљиве на свету. Ми смо успели да заштитимо то географско порекло шумадијске шљивовице, и ја сматрам да је то веома значајно – казао је Дашић.

Бојан Павловић, директор Градске туристичке организације „Крагујевац“ истакао је да је овај фестивал само део широког спектра активности и пројеката које различите институције спроводе са циљем промоције ракије као националног пића, националног бренда, очувања традиције, али и унапређења квалитета, производње и пласмана ракије. Павловић се захвалио Граду Крагујевцу, Асоцијацији произвођача ракије „Шумадијска ракија“, Регионалној агенцији за економски развој Шумадије и Поморавља и Центру за стрна жита и развој села који дају немерљиви допринос афирмацији и промоцији ракијске туре.

Ракија се налази на листи Унескове нематеријалне културне баштине и ми имамо дужност и обавезу да оно што нас чини аутентичним, јединственим и посебним, негујемо и чувамо, јер она представља нераскидиву нит са земљом на којој живимо и од које живимо – казао је Павловић.

Осим произвођача свих врста воћних ракија, међу излагачима су и представници пратеће индустрије – произвођачи буради, стаклене амбалаже и др, а подршку фестивалу пружило је и десетак излагача хране, деликатесних производа од меса и различитих врста сирева.