Субвенције за повећање енергетске ефикасности у домаћинствима које је на основу јавног позива одобрило Министарство рударства и енергетике данас је добило близу 200 Крагујевчана. Уговоре о субвенцијама грађанима је, у присуству председника Привремног органа града Крагујевца, Николе Дашића, уручила министарка рударства и енергетика, Дубравка Ђедовић Хандановић.

Ове године смо обезбедили два и по пута више средстава и циљ нам је да обухватимо исто толико пута више домаћинстава, истакла је Ђедовић Хандановић и подсетила да је у претходном периоду утрошено око 2,7 милијарде динара за санацију 20.000 домаћинстава на територији Србије, док је садашњим програмом од 50 милиона евра предвиђено да се санира 50.000 домаћинстава. Потписали смо уговоре са 131 јединицом локалне самоуправе. Појачавамо брзину и износ средстава, а грађани веома брзо могу да осете корист од овог програма будући да се ради о мерама које се релативно брзо спроводе и имају тренутни и дугорочан ефекат. Само у Крагујевцу, граду са којим дужи низ година реализујемо мере енергетске ефикасности и у коме смо током претходне три године субвенционисали санацију 400 домаћинстава, у овом првом позиву доделили смо 200 уговора. Још толико ћемо потписати до краја ове или почетком наредне године, најавила је министарка. Изразивши захвалност свима који учествују у програму и мисле како да допринесу чистијем ваздуху, већем комфору и мањој потрошњи енергије, она је нагласила колико је битно да сви заједно учествујемо у енергетској транзицији. Сви смо део овог процеса који је јако важан за енергетску стабилност и сигурност Републике Србије и сваки грађанин може да да допринос. У том смислу покренули смо велику кампању како би ширили и мењали свест свих нас јер од појединца све почиње, казала је Ђедовић Хандановић.

Јавни позив за грађане Крагујевца није завршен, пријаве ће се примати све док има средстава, а следеће године ћемо расписати нови, нагласио је Никола Дашић. У овој години Министарство рударства и енергетике је учествовало са 30, а Град Крагујевац са 20 милиона динара и урађено је колико у претходне три. То значи да враћамо енергетску ефикасност у наше куће и објекте, помажемо становништву да замене столарију, изолационе материјале, котлове, уведу соларне панеле и све остало што је, не само са економског аспекта битно за њих, већ и са аспекта заштите животне средине и уштеде енергената за нас као друштво, истакао је Дашић и поручио да ће средства и убудуће повећавати.

Иначе, након доделе уговора, министарка Ђедовић Хандановић је обишла село Доња Сабанта где су започети радови на реконструкцији нисконапонске мреже. За решавање вишедеценијског проблема електрификације овог села Министарство рударства и енергетике издвојило је 35 милиона динара.

На трибини о енергетској ефикасности која се одржава у просторијама БИЦ-а, грађани имају прилику да кроз непосредни разговор са сарадницима министарке добију појашњења везана за процедуру субвенционисања.