Министарство рударства и енергетике у сарадњи са пројектом „Боља енергија“ Америчке агенције за међународни развој (УСАИД), уз подршку Светске банке и Банке Поштанска штедионица, покренули су националну кампању под називом “Мањи рачуни, за већи комфор и чистији ваздух” у оквиру које се одржавају трибине у општинама и градовима Србије. Једна од десет трибина одржана је у Крагујевцу, на којој су експерти из Министарства рударства и енергетике, пројекта „Боља енергија“ и Банке Поштанска штедионица информисали грађани о начинима и врстама субвенционисања, представили енергетски калкулатор и нови производ за кредитирање ове врсте пројеката.

Трибина је прилика да се чују сви детаљи конкурса за мере енергетске ефикасности који Министарство рударства и енергетике Републике Србије спроводи више од три године а намењени за замену столарије на кућама и становима, изолацију, замену котлова, уградњу соларних панела, соларних колектора и топлотних пумпи у домаћинствима. У Крагујевцу је до сада средства по овом конкурсу добило преко 400 домаћинстава, а само по овогодишњем актуелном јавном позиву уговоре је потписало 199 у укупној вредности од 26 милиона динара, казала је Ана Радојевић, енергетска менаџерка града Крагујевца.

Помоћница министарке за енергетску ефикасност и климатске промене, Маја Вукадиновић, казала је да ће програм који се реализује у сарадњи са Светском банком трајати наредних пет година, а пошто је заинтересованост грађана изнад свих очекивања, преговарамо и са другим финансијским институцијама, додала је.

Министарство рударства и енергетике, кроз програм Владе Србије, додељује субвенције за мере енергетске ефикасности у износу до 50% за примену максимално две појединачне мере (нпр: замена прозора и уградња котла на гас), односно до 65% за примену пакета мера (нпр: замена прозора и врата, изолација крова, котао на биомасу и соларни панели). Уз помоћ и подршку УСАИД-ог пројекта “Боља енергија”, такође се ради и на успостави одрживих механизама финансирања за енергетску санацију стамбених зграда и оснивања Енергетских инфо центара за грађане широм Србије. Овај пројекат је подржан и финансиран из зајма Светске банке у износу од 50 милиона долара и спроводи се у циљу унапређења енергетске ефикасности и одрживог грејања домаћинстава. Банка Поштанска штедионица креирала је кредитне линије за енергетску ефикасност, намењену физичким лицима. На тај начин помаже значајном броју домаћинстава да остваре планирану инвестицију у енергетску обнову дома и створе предуслове за дугорочну уштеду енергије и смањење трошкова. На темељу успешне реализације поменуте кредитне линије настао је и нови производ Банке, јединствен на домаћем тржишту, намењен финансирању стамбених заједница. Његов циљ је да помогне станарима да унапреде својства зграде и побољшају услове живота и културу становања.

Трибине су до сада одржане у Ужицу, Смедереву, Пироту и Ваљеву а предвиђене су још Београду, Косјерићу, Новом Пазару, Нишу и Зајечару.