Привредна комора Србије - Регионална привредна комора Шумадијског и Поморавског управног округа данас је обележила Дан коморе и јубилеј 200 година од оснивања еснафа у Крагујевцу. Свечаности која је овим поводом приређена у хотелу „Женева лукс“, у име Града Крагујевца је присуствовао Никола Дашић, председник Привременог органа.

Данас је посебан дан за све нас привреднике, рекао је Предраг Лучић, директор Регионалне привредне коморе Шумадијског и Поморавског управног округа, подсетивши да је пре 200 година кнеза Милош донео Наредбу о оснивању еснафа у Крагујевцу, прву те врсте у ослобођеној Србији, чиме је почело уређење привредног окружења и оснивање пословних асоцијација у нашој држави. На крају смо године, додао је он, па је ово и прилика да се осврнемо на резултате пословања. У првих десет месеци остварена је спољнотрговинска размена од преко 2,77 милијарде евре и извоз од преко 1,6 милијарде евра, што значи да привреда Шумадијског и Поморавског управног округа у односу на исти период претходне године бележи раст извоза од 6,7%.

Оно што је посебно значајно јесте да је остварен рекордан спољнотрговински суфицит који износи око 444 милиона евра, нагласио је Лучић и изразио очекивање да ће наредне године извоз и спољнотрговински суфицит бити осетно већи са интензивирањем производње у сектору аутомобилске индустрије у Крагујевцу. Захваљујући оквиру Владе Републике Србије, проактивној локалној самоуправи и изузетно високој инвестиционој атрактивности града Крагујевца, као и подршци локалне пословне заједнице, референтне компаније страних директних инвеститора, али и домаћих, улажу у овај регион. Све то, уз кадровски потенцијал неопходан за одрживост производње, гаранција је успеха ових компанија, истакао је Лучић.

Читава Шумадија доприноси позитивном спољнотрговинском билансу Републике Србије, а све већа разлика између увоза и извоза је оно што карактерише нашу привреду и чиме се поносимо, истакао је Никола Дашић. Имамо стабилну како економску, тако и сваку другу политику у којој привреда може у предвидивим околностима добро да се развија. Крагујевац потенцијалним инвеститорима може пуно да понуди, пре све оно што није последица краткорочне политике. Имамо богато индустријско наслеђе, сјајан универзитет и средње школе, а најбитније образоване људе спремне да раде у новим компанијама, нагласио је он, додавши да је остварен и изузетан однос између средњих стручних школа и привредника, као и да Универзитет програме формира према потребама тржишта. Крагујевац је динамичан и одржив град, а процедуре за спровођење инвестиција су јако кратке. За то смо често добијали похвале од инвестотора из иностранства, што потврђује колико се локална самоуправа труди да кроз своје услуге и сервисе привреди створи најбоље могуће услове како би они што више и боље радили, градили и запошљавали у Крагујевцу, казао је Дашић.

На данашњој свечаности привредницима и предузетницима који су дали значајан допринос привреди Шумадије и Поморавља уручена су висока признања – Годишње награде Привредне коморе Србије - Регионалне привредне коморе Шумадијског и Поморавског управног округа.