Платформа путем које ће грађани, привредни субјекти и сва заинтересована јавност бити у могућности да учествују у изради и измени локалних просторних и урбанистичких планова на територији града Крагујевца данас је презентована у Скупштинској сали зграде Градске управе. Ова платформа развијена је као резултат сарадње Града Крагујевца и НАЛЕД-а у оквиру пројекта „Глас грађана у урбанистичком планирању“ који финансира Силп фонд Шведске агенције за међународну сарадњу (Сида), а коме се као партнер прикључио и Географски факултет.

Од првог дана циљ нам је да повећамо транспарентност свега што Град Крагујевац ради и зато смо пристали да будемо прва локална самоуправа која ће ући и постати део овог пројекта, истакао је Дејан Ружић, в.д начелника ГУ за развој и инвестиције. Платформа коју смо развили са НАЛЕД-ом и Географским факултетом ће свима који се на њу пријаве омогућити да путем имејла, смс или вајбер поруке добију нотификацију оног тренутка када Град Крагујевац започне поступак измене или израде било ког планског документа и буду укључени у читав процес, од доношења одлуке о измени или изради до усвајања на седници Скупштине. На тај начин ћемо спречити ситуације да грађани за измену плана сазнају тек када се усвоји и буде касно да реагују ако се то не поклапа са њиховим плановима, простором и локацијама које имају у власништву, објаснио је Ружић и поручио да је крајњи циљ транспарентност и повећано укључивање јавности у доношење битних одлука у граду.

Кроз подршку Силп експерименталног фонда НАЛЕД је први пут добио могућност да изради јединствену платформу за укључивање свих субјеката који желе да учествују у процесу доношења измене урбанистичко-планске документације, а Град Крагујевац је изабран као локална самоуправа у којој ћемо развијати ову платформу, казала је Јасмина Радовановић, водећи саветник за имовину и инвестиције НАЛЕД. Изразивши посебно задовољство што је партнер на пројекту и Географски факултет јер има велико искуство у реализацији планских докумената, пре свега оних стратешког карактера, она је нагласила да се јавности данас први пут презентује како ће платформа изгледати, а да је њено тестирање планирано до краја децембра. Преко ове платформе сви грађани Србије ће електронским путем моћи да се укључе, прате процес измена и доношења планских аката на територији града Крагујевца и дају примедбе које су до сада морали да подносе директно у локалним самоуправама, најавила је Радовановић.

Искуство које имамо на изради оваквих докумената је вишедеценијско и зато смо покушали да преношењем искустава из праксе уз употребу савремених технологија и у складу с потребама грађана и локалне самоуправе унапредимо цео процес планирања, рекао је декан Географског факултета, проф.др Велимир Шећеров. Наша идеја је била да тај процес потпуно расветлимо и да грађани у сваком моменту, па чак и пре доношења одлуке о изради неког докумената, буду укључени не само партиципацијом, него и учешћем у изради плана како би он након усвајања постао власништво свих грађана и локалне самоуправе, истакао је Шећеров.