У Државном дата центру у Крагујевцу данас је потписан Меморандум о разумевању о сарадњи у увођењу и експлоатацији Светске LHC рачунарске мреже са Европском организацијом за нуклеарна истраживања (ЦЕРН).

Меморандум су потписали министар информисања и телекомуникација Владе Републике Србије, Михаило Јовановић, министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић и шеф одељења за информационе технологије ЦЕРН-а, Енрика Поркари, а потписивања је у име Града Крагујевца присуствовао Никола Дашић, председник Привременог органа града.

Данас смо отпочели процес у коме ће Србија постати део једног од највећих експеримената који се тренутно одигравају на планети, а везан је за сударање малих честица, протона и неутрона који, када се сударе, генеришу толику количину података да, ако желимо да их анализирамо, морамо по читавом свету да расподелимо ресурсе, казала је Беговић. Захваљујући Државном дата центру који имамо у Крагујевцу, истакла је она, један од тренутно малобројних ресурса постаје и Србија. Овај Дата центар где ћемо складиштити, обрађивати и анализирати податке ће бити на услузи светској науци и највећем експерименту, а са стручњацима који ће се ишколовати постаћемо активни учесници у креирању нових знања. Заједно смо овде да градимо будућу Србију, земљу која промовише знање, иновације и диктира технолошки развој човечанства у будућности, поручила је Беговић.

Потписивањем овог меморандума Србија званично постаје део велике глобалне рачунарске мреже ЦЕРН-а, истакао је министар Јовановић и најавио да ће у наредном периоду овде бити успостављен један чвор ЦЕРН-а у коме ће се чувати подаци који настају приликом судара позитивних и негативних честица у Великом хадронском сударачу (LHC). Србија ће бити тек седма земља у Европи и десета на свету у којој ЦЕРН чува своје податке, нагласио је он, додавши да је за нашу научну заједницу битно то што ће наши научници, истраживачи и ИТ стручњаци имати приступ тим подацима и моћи кроз мрежу ЦЕРН-а да сарађују са преко 5.500 научника широм света и преко 240 института из 54 земље. Оценивши да је ово велико признање за Србију, Јовановић је захвалио ЦЕРН-у што је препознала Србију као респективну земљу науке и технологије, као и инфраструктуру Државног дата центра који има највиши степен и сертификат безбедности и поузданости и изразио задовољство што ће заједнички радити на новим научним достигнућима.

Ово је још једна потврда да је Крагујевац био прави избор за државну инвестицију као што је Државни дата центар, рекао је Никола Дашић. Крагујевац постаје седми у Европи и десети на свету град који је део научне заједнице са највећим светским научним пројектом. Овде ће се, по принципу отворене науке, чувати отворени подаци добијени у експериментима које врши ЦЕРН, а са којима ће комплетна научна заједница моћи да ради велика испитивања, симулације и слично. То је веома важно за комплетну српску заједницу, као и за цео свет, нагласио је Дашић, истакавши да је изузетно поносан што је Крагујевац одабран да буде део пројекта највеће тренутно постојеће организације у области науке у целом свету.

Шеф одељења за информационе технологије ЦЕРН-а, Енрика Поркари, истакла је да је од 2019. године када се Србија прикључила ЦЕРН-у, учињено пуно корака ка учвршћивању партнерстава између научника и инжењера из Србије и ЦЕРН-а, а да овим пројектом Србија добија прилику да постане колевка хостинга научних података за српску, али и ширу светску научну заједницу.