Завршна манифестација Шестог фестивала књижевног стваралаштва на селу и о селу „Моје село у причама и песмама“ које организује Друштво за народно просвећивање „Светионик“ уз подршку Града Крагујевца, биће одржана сутра у Страгарима – најављено је на данашњој конференцији за новинаре у згради Града.

Полако али сигурно манифестација „Моје село у причама и песмама“ добија обрисе регионалног, односно међународног карактера. Томе у прилог говоре и чињенице да смо имали учеснике из других држава што на најбољи начин промовише и ову манифестацију, али и наше село. Када говоримо уопште о селу, ми смо ставили акценат на промоцију села и културних дешавања на селу. Ово је још један показатељ опредељења Града Крагујевца и мислим да је ово манифестација која има будућност – казао је Миљан Бјелетић, члан комисије Привременог органа града Крагујевца.

Др. Милутин Матић, председник Друштва за народно просвећивање „Светионик“ истакао је да је ове године конкурисало 55 аутора са 95 радова. Стигли су радови из више такмичарских категорија, романи, песме, збирке песама, збирке прича, фотографије, телевизијски или радијски прилог, афоризми. Стручни жири манифестације чинили су Бранислав Гулан, новинар и публициста, Биљана Алавања, књижевница и академик проф. др. Раденко Круљ.

Овогодишњи добитник Велике дародавнице са златником је Миомир Филиповић Фића из Сремске Митровице за дело Речник негдошњих речи у Срему „Тако диване Сремци“, а на завршној свечаности ће бити додељено и 12 дародавница за победнике по такмичарским категоријама и 8 захвалница за институције и појединце који су помогли развој ове манифестације.

Након завршене свечаности, и ове године ћемо објавити зборник радова у коме ће бити награђени радови као и радови аутора који су добили специјална признања.До сада су објављена два фестивалска зборника радова „Дародавница села Србије“ и „Духовна лампа светлуца у српском селу“.

Осмислили смо манифестацију која је намењена  широком кругу становништва на селу, онима који су пореклом са села али и свим осталим људима који воле село, који се баве књижевним, стручним, научним радом који је везан за село и његово становништво, како у нашој земљи тако и у дијаспори – казао је др. Милутин Матић и захвалио се Граду Крагујевцу на подршци и томе што је препознао значај ове манифестације која је одавно превазишла локалне оквире.