Уочи новогодишњих и божићних празника, почеће са радом први градски сајт за продају домаћих производа под називом „Храна из краја“ који се налази на адреси www.hranaizkraja@kg.rs – најавила је Данка Андоновски, члан комисије Привременог органа града Крагујевца.

Сајт је направљен у сарадњи Града Крагујевца, односно Градске управе за развој и инвестиције са Центром за стрна жита и развој села и eКГ Инфо Дата и представља још једно од smart city решења у нашем граду.

Ово је први градски сајт преко кога ће се вршити продаја прехрамбених производа који се производе у пољопривредним газдинствима у околини Крагујевца. Пројекат је двосмеран, са једне стране усмерен на потрошаче, на грађане Крагујевца који ће моћи у пар кликова да обезбеде здраву и природну храну са нашег подручја, а са друге стране усмерен је ка пољопривредним произвођачима и газдинствима који себи обезбеђују једно ново тржиште. То ново тржиште чине људи који су презаузети, који имају превише обавеза да би излазили у набавку на зелену пијацу. На овај начин, позивајуће се на Правилник о куповини на кућном прагу, који произвођачи треба да задовоље, они могу да купе домаће производе. Сајт почиње са радом непосредно пре Нове године, па ће грађани за новогодишње и божићне празнике моћи да купују природне производе тако да ће се они наћи на њиховим празничним трпезама – казала је Андоновски.

Зорица Јестровић, директорка Центар за стрна жита и развој села истакла је да је идеја сајта повезивање купаца и продаваца, односно мањих газдинстава која немају велике вишкове производа.

Тежња је да се здрава храна са што мање пестицида понуди свима онима који немају пуно времена да иду на пијаце, а желе да се хране здраво. Циљ нам је да се на овај начин створи пријатељство и нека трајна сарадња купаца са газдинствима из околине Крагујевца и Шумадије – казала је Јестровић.